Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Vítězi soutěže na proměnu Umělecké ulice v Ostravě jsou studenti

Ostrava - Autory vítězného návrhu na proměnu Umělecké ulice před Domem umění nedaleko centra Ostravy jsou studenti architektury Jan Adamus, Ondřej Bělica a Matěj Jindrák. Do otevřené anonymní architektonicko-urbanistické soutěže přišlo celkem 23 návrhů, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO). Vítěznému návrhu dominuje dlážděný kříž v cihlové barvě, který tak ladí s Domem umění.

Porota složená z představitelů města i architektů hodnotila nejen vhodnost konceptu, ale například i ekonomickou přiměřenost návrhu či propojení navrženého území s okolím. "Informace o vítězství v této soutěži je o to cennější, že se jedná o projekt v našem rodném regionu a můžeme tak přispět k pozitivnímu rozvoji Ostravy, který v současnosti bujaře probíhá. K návrhu jsme proto přistupovali s pokorou a odpovědností. A to jak k místu samotnému, tak jeho ústřednímu motivu - architektuře Domu umění," uvedl Bělica, který je posluchačem architektury Vysokého učení technického v Brně.

"Výtvarná kompozice cihelného dlážděného kříže působí jasným a přesvědčivým dojmem. Vnější prostor je prostřednictvím zvoleného materiálu přičleněn k Domu umění a rozšiřuje pole jeho působnosti jak esteticky, tak i funkčně. Návrh jednoznačně definuje hlavní priority uspořádání okolního prostoru, pomíjí ale detaily, které je nutno upřesnit při následující komunikaci s investorem a při projekční práci," uvedl člen poroty Ladislav Kuba.

Podle Macury šlo o ideovou soutěž, což znamená, že výsledná podoba nemusí přesně odpovídat vítěznému návrhu. Město očekává, že by místo mohlo zrekonstruovat v roce 2018 nebo 2019. Náklady na renovaci primátor zatím nedokázal určit.

Město se nyní chystá vyhlásit architektonickou soutěž i na přeměnu náměstí Msgre. Šrámka a nejpozději v červnu zastupitelé rozhodnou o vítězném návrhu na přeměnu bývalých jatek. Stejným způsobem chce město podle primátora přistoupit také ke stavbě koncertní haly či bytového domu na Kostelní ulici. "Vrátili jsme se k širšímu využití architektonických soutěží. Věřím, že tento způsob přeměn města přinese výsledky v podobě hodnotných architektonických děl, která zatraktivní Ostravu," podotkl Macura.
Autor: ČTK, 05.04.17 17:25
Návštěvnost: 1821 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.