Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Budějovická teplárna dělá z popílku stavební výrobky

České Budějovice - Dva stavební výrobky pro tvarové úpravy krajiny začala z materiálu, který zůstane po spálení uhlí a odsíření spalin, vyrábět Teplárna České Budějovice. Prvním je popílek a směsi s popílkem pro násypy a zásypy určené pro stavby silnic a chodníků, druhým granulát pro technickou rekultivaci. ČTK to dnes řekl předseda představenstva teplárny Václav Král.

Teplárna, která dodává teplo a teplou vodu do více než 28.000 bytů ve městě, letos zvýšila ceny tepla přibližně o procento.

"Chceme, aby odpad z výroby neskončil automaticky na skládce, ale našel i jiné uplatnění. Umožní nám to snížit náklady na ukládání zbytkového produktu výroby," řekl Král. Zatímco v létě lze denně vyrobit 50 až 70 tun těchto materiálů, v ostatních měsících při topné sezoně mnohonásobně víc.

Teplárna začala se zkušební výrobou loni na podzim. Po řadě měsíců získala certifikáty, jež vydal Technický a zkušební ústav stavební Praha. Výrobky se mohou využít, když se budují násypy silnic a protihlukové valy, uplatnění najdou při stabilizaci zemin nebo když se pokládají těsnící a uzavírací vrstvy skládek odpadů. Lze s nimi i zasypat rekultivované lokality po těžbě nerostných surovin.

Proměnit odpad na surovinu mohla teplárna až poté, co vybudovala a zprovoznila odsíření uhelných kotlů, to se kolaudovalo počátkem letošního roku. Vyrábí se v míchacím centru, které se stavělo současně s odsířením.

Teplárna České Budějovice zaměstnává 243 lidí. Jejím majoritním akcionářem je město, drží 99,55 procenta akcií společnosti, chce se stát jediným majitelem firmy. Na valné hromadě v červnu rozhodnou akcionáři o tom, zda se teplárna připojí na zdroj z Jaderné elektrárny Temelín, který by měl dodávat teplo do domácností i firem příštích dvacet let. Loni prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.
Zdroj: Václav Koblenc
Vložil: ČTK, 04.04.17 18:20
Návštěvnost: 1096 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.