Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Návrh na prohlášení Parkhotelu za nemovitou kulturní památku

Vážení,

dovolujeme si oznámit, že byl z naší strany na Ministerstvo kultury ČR podán návrh na prohlášení Parkhotelu (Veletržní 20, Praha 7) za nemovitou kulturní památku.

Parkhotel patří k vynikajícím ukázkám pozdního modernismu v architektuře šedesátých let na našem území a představuje špičku české hotelové architektury. Objekt se řadí k prvním stavbám, které se po letech socialistického realismu a období konzervativního výtvarného étosu přiklonily ke svobodnější modernistické architektuře, kterou Československo proslulo v meziválečné éře.

Velkou devízou Parkhotelu je zejména jeho dodnes zachovaný architektonický výraz (jak v exteriéru, tak v interiéru) a to včetně řady výtvarných prvků. Budovu navrhli renomovaní architekti (Zdeněk Edel, Jiří Lavička, spolupráce Alena Šrámková) v součinnosti s předními výtvarníky (Irena Dědičová, Jan Hladík, Věra Drnková-Zářecká, Václav Bejček, Josef Klimeš, Jiří Rathouský, Adolf Matura a další). Z výjimečných rysů, jež ji řadí k ústřední a přitom v českém prostředí spíše vzácné linii revidovaného mezinárodního stylu, lze zmínit zejména vytříbené proporce, v socialistickém stavebním průmyslu nadstandardně precizní detaily a ušlechtilé materiály, citlivé a přitom osobité osazení do místního historického a přírodního kontextu a v neposlední řadě kultivované, v mnoha ohledech nadčasové pobytové prostředí.

Podstatné části souboru (exteriér, prvky parteru, fasády včetně závěsových skleněných stěn, emblém, detaily, umělecká díla – několik tapiserií a plastik nebo skleněná zástěna v suterénu atd.) se navíc dochovaly v autentickém stavu, čímž budova vyniká mezi desítkami zaniklých nebo nevhodnými úpravami zničených realizací architektury šedesátých a sedmdesátých let. Díky citlivé rekonstrukci, jež proběhla po roce 2014, byly do vestibulu hotelu doplněny repliky řady ztracených či poničených interiérových prvků, čímž byl ještě posílen výraz objektu a autentická atmosféra místa. Jsme toho názoru, že tyto citlivé zásahy prokázaly Parkhotelu skvělou službu, měly by zůstat zachovány a podobný přístup by se za dohledu odborníků v oblasti památkové péče měl uplatnit i při dalších opravách.


S pozdravem
Ing. arch. Mgr. Klára Brůhová, Ph.D., Ústav teorie a dějin architektury, FA ČVUT
Doc. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D., Ústav teorie a dějin architektury, FA ČVUT
Autor: Tisková zpráva, 03.04.17 21:30
Návštěvnost: 1387 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.