Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
V Rabštejně opravují kamenný most, jeden z nejstarších v Česku

Rabštejn - Správa silnic Plzeňského kraje (SÚS) a stavební firma SMP CZ zahájily kompletní opravu gotického mostu v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku. Technická památka postavená před téměř 700 lety patří k nejstarším dochovaným kamenným mostům v Česku. Opravu za 12 milionů korun platí Plzeňský kraj, hotová by měla být v listopadu, řekl ČTK ředitel SÚS Pavel Panuška.

SMP v Rabštejně rekonstruuje na stejné silnici ještě nedalekou opěrnou zeď, která je také v havarijním stavu. Oprava za další dva miliony korun začíná také v těchto dnech.

Most na krajské silnici druhé třídy od Žihle do Manětína nebo Žlutic poškodila hlavně těžká nákladní doprava. SMP CZ, která opravovala také Karlův most v Praze, obnoví hlavně konstrukci, vymění izolaci a stavbu odvodní. Při opravě bude most uzavřený, objízdné trasy vedou jednak přes Žihli a jednak přes Kralovice a Manětín. Chodci a cyklisté mohou využít náhradní lávku. Na opravu dohlížejí památkáři, kteří kontrolují, aby se na stejná místa vrátily původní prvky.

"Na most jsme velice pyšní a jsme rádi, že mu je věnována pozornost. Ale jeho uzavírka na více než půl roku způsobí velké dopravní komplikace,"
řekl předseda osadního výboru v Rabštejně Ondřej Fábera. Podle něj je více než 20kilometrová objížďka dlouhá. Nákladní automobily přes most jezdí, ale neměly by. Osobních vozů projede víc než 500 denně. Velká komplikace to bude i pro prázdninovou špičku. "Už teď je Rabštejn zarovnaný auty a nevíme, co to udělá," uvedl Fábera. Přes most navíc vedou dvě trasy pro turisty, ale značení je nenavádí na provizorní lávku. Rabštejn nyní jedná s krajem, aby při rekonstrukci instaloval osvětlení. "Dlouhodobým cílem je, aby se tam vrátila socha svatého Jana Nepomuckého a kříž," dodal Fábera.

Most byl postaven v letech 1335 až 1340, nejdéle je v ČR v provozu kamenné přemostění v Písku. "Marketingově je to druhý nejstarší dochovaný most v českých zemích s tím, že je doložen v době dřívější než Karlův. Ale nedá se dokladovat, zda byl v té době kamenný nebo dřevěný," uvedl Fábera.

Most dlouhý 55 metrů a široký 4,3 metru vznikl jako část zemské stezky z Chebu do Prahy přes Loket, Žlutice a Rakovník. Je z hrubozrnného pískovce, dolní část z hladce opracovaných kvádrů, horní z lomového kamene a zčásti z břidlice. Most je známý i z filmů a klipů. Režisér Jiří Strach zde natáčel pohádku Svatojánský věneček a kulisy mostu hrají také v klipu Personal Jesus kapely Depeche Mode. V Rabštejně vznikly také filmy Tomáše Vorla Cesta z města a Cesta do lesa.

Městečko se 17 trvalými obyvateli a 75 domy, většinou rekreačními objekty, se pyšní první písemnou zmínkou z roku 1269 a městským právem z roku 1337. "Ročně tam pořádáme přes deset akcí," řekl Fábera. Na náměstí je celoročně otevřené muzeum, infocentrum a kavárna Četnická stanice, kde si mohou lidé půjčit klíče od loretánské kaple. Od června do září jsou prohlídky na zámku. Volně přístupný je židovský hřbitov a dvě zříceniny hradů.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 28.03.17 15:20
Návštěvnost: 889 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.