Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pardubice připravují rozsáhlou rekonstrukci historické radnice

Pardubice - Pardubice připravují rozsáhlou rekonstrukci historické radnice na Pernštýnském náměstí. Mykologický průzkum ukázal, že stropy novorenesanční budovy poškodily dřevokazné houby. Nezastavilo je ani ošetření dřevěných konstrukcí při rekonstrukci v 90. letech minulého století. ČTK o tom informovala Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu.

"V roce 2015 byl proveden v některých místech mykologický průzkum. Odhalil různou, v některých místech značnou míru napadení dřevěných konstrukcí dřevokaznou houbou. S rekonstrukcí budovy proto už nemůžeme otálet," uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

V současné době má město hotový projekt rekonstrukce a čeká na vydání stavebního povolení. Peníze na rekonstrukci musí schválit zastupitelstvo. Vedení města by chtělo rekonstrukci provést letos a v následujícím roce.

V první etapě město počítá s rekonstrukcí čelního traktu radnice, která má přijít zhruba na 36 milionů korun, následovat by postupně měly opravy zbývajících křídel. Druhá etapa bude stát 26 milionů korun.

Historickou budovu čeká nejen kompletní kontrola a sanace dřevěných stropů a s tím související rekonstrukce podlah, ale také výměna oken, výměna zastaralé elektroinstalace nebo opravy záchodů.

"Vzhledem k rozsahu prací bude nezbytný i zásah restaurátorů, které na závěr čeká oprava dochovaných mozaikových dlažeb i štukované omítkové výzdoby na chodbách a hlavním schodišti," uvedla náměstkyně.

Novorenesanční radniční komplex pochází z konce 19. století a vznikl na místě tří barokních domů. Radnici navrhl architekt Jan Wejrych. Stavbu v zadním traktu zdobí sgrafita zpodobňující hudbu či tanec podle předlohy Mikoláše Alše, na průčelí jsou medailony českých králů nebo mezi okny v druhém patře pak alegorie ctností.
Autor: ČTK, 24.03.17 13:10
Návštěvnost: 851 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.