Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pardubická galerie představí Prior, první obchodní dům v regionu

Pardubice - Další výstava věnovaná pardubické architektuře od pondělí přiblíží okolnosti vzniku obchodního domu Prior z roku 1974. Byl první obchodním domem na východě Čech a jeho červená fasáda se původně nelíbila místním komunistickým funkcionářům. ČTK o tom informovala kurátorka Východočeské galerie Vanda Skálová.

Dům podle návrhu brněnské architektky Růženy Žertové vznikl v rekordním čase. Od zahájení stavby do slavnostního otevření uplynuly tři roky. Červený skelet s plátěnými modrými vysouvacími markýzami, které stínily výklady v přízemí, měl poutat pozornost zákazníků.

Místní komunistické buňce se barva nelíbila. Na slavnostní otevření poslal ústřední výbor strany ředitele velkého stavebního podniku, který byl k podobě obchodního domu vstřícnější. "Prohlásil, že proti červené fasádě nic nemá, a tak se situace uklidnila," uvedla architektka Žertová v jednom z rozhovorů.

Autorka návrhu později získala za stavbu čestné ocenění města a ještě před jejím dokončením obdržela první místo v mezinárodní architektonické soutěži v uruguayském Montevideu. Výstavba Prioru přišla na 60 milionů korun a ročně měl obchodní dům naplánovaný obrat 280 milionů korun. O jeho stavbě se začalo uvažovat už v polovině 60. let. V roce 1992 koupila Prior americká společnost K-Mart a v roce 1998 se stala jeho majitelem britská firma Tesco, která jej vlastní dodnes.

Na náměstí Budovatelů, dnešním Masarykově náměstí, měla brzy pokračovat další výstavba. Obyvatelé na ni ale čekali více než desetiletí. Hotel Labe byl dokončen v roce 1985. Plánovaná přístavba Prioru se nikdy neuskutečnila. Jako necitlivou zástavbu hodnotí kurátorka velké nákupní centrum Afi, které vznikalo vedle Prioru v letech 2007 až 2009. Prior například přišel o unikátní vchod se spouštěcím skleněným portálem.

"V podstatě vytlačila stavbu Prioru ze souvislosti náměstí, zrušila vstupní pasáž domu a degradovala ho do pozice přístavby celkově naddimenzované a architektonicky nikterak pozoruhodné nákupní galerie," uvedla Skálová.
Zdroj: Lucie Jelínková
Vložil: ČTK, 22.03.17 16:45
Návštěvnost: 993 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.