Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
VUT za provozu opravilo sídlo chemické fakulty v Purkyňově ulici

Brno - Vysoké učení technické v Brně (VUT) za provozu modernizovalo sídlo chemické fakulty a Ústavu soudního inženýrství v Purkyňově ulici. Investice téměř čtvrt miliardy korun pomohla zastavit sesouvání části budovy z 80. let minulého století, zároveň ji posunula k současným ekologickým standardům. Odpadní voda z laboratoří prochází čističkou.

Brněnská technika objekt získala v 90. letech od státního podniku MEOPTA. Postupná modernizace začala v roce 2009, hlavní část oprav, financována částečně z evropských peněz, odstartovala v únoru 2014.

"Co je zajímavé, tak celá rekonstrukce se uskutečnila za provozu, to znamená, že fakulta musela přesouvat výuku vždy do té části budovy, kde se zrovna nestavělo," uvedl rektor Petr Štěpánek.

Část objektu s pracovnami zaměstnanců měla vážný problém se statikou. "Kvůli podmáčení budovy a technologickým nedostatkům stavby docházelo k postupnému poklesu celé konstrukce. To se projevilo trhlinami ve stěnách a podlahách," popsal děkan Martin Weiter.

Stavaři přišli s unikátním řešením: do základní konstrukce doplnili nové mikropiloty, na které "zavěsili" současné stropy a sloupy. Celkem pod budovu dodatečně doplnili 62 nových mikropilotů o celkové délce 670 metrů.

V suterénu vznikla neutralizační stanice s novou čističkou. Odstraňuje nejen kyseliny a zásadité látky, ale také kovy, koloidní látky a veškerý odpad z analytické i organické chemie.

"I když jsou odpadní látky z laboratoří primárně sbírány do nádob a následně předány k likvidaci, při vymývání laboratorního skla mohou studenti v malém množství vylít do výlevky různé chemické látky," vysvětlil vedoucí stanice Pavel Diviš. Má na starosti i sběrné místo, kam se sváží veškerý chemický odpad ze všech laboratoří VUT se samostatnými sklady hořlavin a žíravin a trezorem pro nejnebezpečnější jedy.
Autor: ČTK, 22.03.17 11:00
Návštěvnost: 927 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.