Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Moravskoslezském kraji se zpřístupní 30 kostelů a poutních míst

Ostrava - Moravskoslezští krajští zastupitelé dnes schválili dotaci ve výši 1,2 milionu korun na projekt Otevřené chrámy 2017, který chystá Biskupství ostravsko-opavské. Od 1. května se díky němu má veřejnosti do října otevřít 30 kostelů, chrámů a poutních míst v regionu, které tak budou přístupné i mimo bohoslužby.

Peníze využije biskupství především na financování průvodců v kostelech a propagaci projektu. Další provozní náklady budou biskupství a jednotlivé farnosti financovat ze svého rozpočtu. Mělo by se podle náměstka hejtmana Lukáše Curyla (KDU-ČSL) jednat o zhruba 800.000 korun.

"Chceme změnit negativní image Moravskoslezského kraje, který bývá označován jako kraj s nejmenším počtem zpřístupněných památek v České republice," uvedl Curylo.

Celoročně budou šest dnů v týdnu otevřeny vybrané kostely napříč regionem, mezi nimiž nebudou chybět třeba dřevěné kostely nebo svatostánky se zpřístupněnou kostelní věží či s unikátními restaurovanými středověkými malbami. Všechny vybrané kostely budou návštěvníkům otevřeny bezplatně. K nejvýznamnějším zpřístupněným poutním místům bude patřit například Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku nebo poutní chrám Sedmibolestné Panny Marie na Cvilíně u Krnova na Bruntálsku.

"Chrámy a kostely jsme do projektu vybírali tak, aby v největších městech kraje byl celoročně šest dnů v týdnu otevřen alespoň jeden kostel. Aby byly v letní sezoně a o víkendech otevřeny nejvýznamnější poutní chrámy a historicky pozoruhodné a turisticky atraktivní kostely,"
uvedl projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl.

Podrobnosti o otevřených chrámech a otevírací době zájemci najdou v průběhu dubna na adrese www.doo.cz/otevrenechramy. Podle Curyla kraj letos navýšil dotace do oblasti kultury a památkové péče ze 48 na 66 milionů korun. Zvažuje, že by tuto podporu každoročně navyšoval minimálně o deset procent.
Autor: ČTK, 16.03.17 14:50
Návštěvnost: 836 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.