Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plzeňané protestovali proti stavbě velkých hal v obvodu Litice

Plzeň - Na 200 lidí protestovalo v Plzni proti plánované stavbě velkých průmyslových hal v obvodu Litice. Chtějí podporu magistrátu. Vystoupí ve čtvrtek na zastupitelstvu města Plzně. ČTK to řekl zastupitel obvodu a člen nově zvoleného vyjednávacího týmu Pavel Bosák (SNK pro Litice). Překvapilo ho, kolik lidí přišlo. Vzhledem k tomu, že Litice mají 1900 obyvatel a že je pracovní den.

S transparenty Neničte nám domov! a Ne mega halám v Liticích! vyjadřovali obavy z kamionů, problémů s agenturními pracovníky a chtěli také tři haly s celkovou plochou 5,6 hektaru zmenšit. Podle Bosáka nejde lidi zašlapat do země a mávat miliardami. "Zatím to nestojí, zatím se to zastavit dá. Město by mohlo jednoduše vyjádřit, že to není v zájmu občanů. A nemohlo by pak ani propůjčit pozemky, na nichž si investor potřebuje vybudovat cesty," řekl. Ostatní dotčené pozemky jsou soukromé.

Haly za miliardu korun chce vybudovat v Liticích česká skupina Accolade. Stavby podél přivaděče k dálnici D5 by měly být přizpůsobené na míru firmám ze strojírenství, elektrotechniky, elektroniky, elektronického obchodování, které už v Plzni působí a hledají další prostory. V novém průmyslovém parku má najít práci téměř 700 lidí. Území je podle náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) jednou z mála rozvojových lokalit, kam se mohou firmy v Plzni rozrůst, zóna Borská pole je plná. Starý i nový územní plán města počítají s lokalitou od roku 2006.

Protestující obyvatelé tvrdí, že magistrát v době přípravy delší než rok zastupitelstvo ani veřejnost neinformoval. "Budeme s tím bojovat a nikdy se nevzdáme," řekl dnes Bosák. Občané obvodu zvažují založení občanského sdružení, aby se mohli vyjadřovat k územnímu a stavebnímu řízení, chtějí mít ožnost napadnout posudek EIA (vlivu stavby na životní prostředí). Pokud je město nepodpoří, zváží referendum o odtržení Litic od Plzně, tak jako to bylo do roku 1969. "Spojili bychom se s někým, kdo by spočítal, co by to pro nás znamenalo," uvedl.

Investor podle Bosáka ještě nepodal žádost o územní rozhodnutí, takže územní řízení ještě neběží. Accolade zatím s litickými nejednala. Občané se nebrání průmyslové zástavbě, která je tam schválená územním plánem, uvedl Bosák. "My ho ctíme, odvoláváme se na něj. Ale ten říká, že by to mělo respektovat měřítko okolní zástavby. Měly by tam vznikat jen malé řemeslné nebo živnostenské provozy," uvedl.

Bosák má ve čtvrtek vystoupit na zastupitelstvu města na závěr jednání. Mimořádné zastupitelstvo Litic v pondělí přijalo usnesení a žádá primátora, aby bod po projednání radou zařadil jako mimořádný přímo do programu jednání. Litičtí pořádají k tomuto tématu 23. března od 17:00 v lidovém domě veřejnou schůzi a doufají, že se tam objeví také zástupci vedení magistrátu.

Dotčené území má dohromady 13 hektarů, která je nyní obdělávanou zemědělskou půdou. Z toho osm hektarů má být zpevněná plocha. Na realitních portálech nabízí 4,7 hektaru Accolade už od 1. ledna 2018.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 14.03.17 19:35
Návštěvnost: 1153 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.