Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zrekonstruovaný Veigertovský dům v Kolíně nabídne novou expozici

Kolín - Na Karlově náměstí v Kolíně se dnes veřejnosti otevřel zrekonstruovaný Veigertovský dům. Rekonstrukce trvající dva roky stála Středočeský kraj přes sto milionů korun. Z Veigertovského domu se stala hlavní budova Regionálního muzea v Kolíně. Návštěvníci mohou ode dneška zároveň navštívit výstavu stovky nejcennějších předmětů ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně a jeho poboček - Podlipanského muzea v Českém Brodě a Muzea Kouřimska v Kouřimi.

Slavnostního otevření Veigertovského domu se zúčastnilo zhruba tisíc lidí. "Jsem rád, že je o slavnostní otevření takovýto zájem. Je vidět, že to lidi zajímá a že jsou za muzeum rádi," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).

Veřejnosti jsou zatím přístupné pouze některé prostory domu. V ostatních se připravuje instalace expozic. Návštěvníci tak uvidí prostory muzejního obchodu, víceúčelový sál v novostavbě, výstavní sál s výstavou Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně, místnost pro pořádání lektorských programů a zrestaurované chodby a schodiště v historické části budovy. Lidé budou moci také nahlédnout do jedné z reprezentativních místností v prvním patře, kde byla obnovena nástropní výmalba z počátku 19. století.

V expozici návštěvníci uvidí přibližně sto nejcennějších předmětů ze sbírkových fondů muzea, řada z nich prošla náročným restaurováním. Některé předměty jsou vystavené poprvé. K vidění budou umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Do Veigertovského domu se přestěhují kanceláře zaměstnanců muzea a informační centrum, které teď sídlí v ulici Na Hradbách.

Veigertovský dům na Karlově náměstí v Kolíně byl postaven ve druhé polovině 13. století. Na konci 15. století byl jeho majitelem Jakub Krčín starší z Jelčan, děd slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. V první třetině 18. století dům vlastnil městský úředník a pozdější správce radovesnického panství Pavel Samuelis. V té době byla uskutečněna barokní přestavba. V 18. století a na začátku 19. století byl dům majetkem zámožné rodiny Veigertovy. Do dnešní pozdně klasicistní podoby jej nechal přestavět v roce 1863 obchodník Josef Turnau.

Muzeum ve Veigertovském domě bude otevřeno od úterý do pátku od 09:00 do 17:00, o víkendu od 10:00 do 17:00. Základní vstupné stojí 30 korun, děti, studenti a důchodci zaplatí 15 korun.
Autor: ČTK, 09.03.17 08:05
Návštěvnost: 933 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.