Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
MAS Radbuza podpoří opravu kláštera, obecní chodníky i podnikání

Foto: Wikimedia Commons, Adam Hauner

Chotěšov - Revitalizaci kláštera v Chotěšově, nové chodníky pro bezpečnost v obcích, sociální i zemědělské podnikání podpoří 93 milionů Kč z fondů EU, které získala Místní akční skupina Radbuza (MAS). Nejmladší seskupení 38 obcí Plzeňského kraje působí na jihozápadním Plzeňsku v okolí Dobřan, Holýšova, Stodu a Nýřan. Výzvy, které mají zajistit rozvoj území, budou vyhlášené v dubnu až květnu, řekl manažer MAS Václav Kubernát. I s podíly žadatelů, by mělo jít do regionu do roku 2020 zhruba 115 milionů Kč.


"Dotace půjdou na rozvojové potřeby území zjištěné z komunitních a analytických šetření," uvedl. Žádat mohou obce, podnikatelé, neziskové organizace a školy z operačních programů IROP, Zaměstnanost a Program rozvoje venkova. Jde o chodníky a cyklostezky, na něž obce jinde neseženou peníze, podporu sociálních podniků, provoz a personál sociálních poraden, prorodinná opatření, například příměstské tábory a mateřská centra, a na podporu lidí se ztíženým návratem na pracovní trh. Z peněz se mohou také vybavit učebny přírodních věd a informatiky.

Část peněz je vyčleněna na revitalizaci dominanty území, kterou je národní kulturní památka klášter premonstrátek v Chotěšově. "Bereme ho jako důležitý ze strategického hlediska," uvedl Kubernát. Klášter by měl nalákat do regionu turisty a ti by se pak měli rozjet na menší památky po regionu, jako je zámek Rochlov, kostely v Čečovicích a u Všekar nebo na důlní štoly v okolí Zbůchu.

"Do prvních výzev se snažíme dávat to, kde tušíme potenciální zájem, a zároveň jde o oblasti, kde se předpokládá delší doba realizace, například u programu IROP," uvedl Kubernát. U obcí, které jsou na dotace zvyklé a jsou připravené, se předseda MAS Jan Bostl zájmu neobává. "Trochu se bojím neveřejného, hlavně sociálního a podnikatelského sektoru. Podnikatele děsí papírování a navíc potřebují věci řešit hned," řekl. Střednědobé hodnocení bude koncem roku 2018, bez ohledu na to, že programové období EU začalo později. "Musíme utratit téměř 28 procent, u Programu rozvoje venkova musí být na minimálně polovinu alokace vybraní žadatelé," dodal.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 06.03.17 11:30
Návštěvnost: 1620 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.