Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Český Krumlov bude mít po deseti letech městského architekta

Český Krumlov - Český Krumlov bude mít po desetileté přestávce městského architekta. Ve výběrovém řízení zvítězil Ondřej Busta z ateliéru Robust architekti. Dostane externí smlouvu na 300 hodin práce ročně. ČTK to dnes řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Komise vybírala z 11 uchazečů, ve druhém kole mezi čtyřmi finalisty. "Ondřej Busta přesvědčil svou vizí, velkou rozvážností, filozofickým pohledem na Krumlov. Jeho obrovskou výhodou je, že Krumlov zná, ví, kde jsou hodnoty města, a zároveň to, že zde nepracuje a nemá vazby. Protože pak bývá architekt pod obrovským tlakem a není šťastné, když se zná s každým druhým investorem," řekl Hermann. Podle něj chybí Krumlovu rukopis architekta, který řídí urbanismus.

Devětatřicetiletý Busta vystudoval českokrumlovskou Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České a Fakultu umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Český Krumlov považuje za výjimečné město, k němuž má osobní vztah, má zde i trvalé bydliště.

"Znám ho dobře. Je to město v UNESCO, které se vylidňuje a je zakonzervované. Zajímá mě, potřebuje mít architektonickou vizi, aby se v něm dobře žilo, a nemyslím si, že se v něm teď dobře žije. Je to ideální město pro turisty, ale není úplně ideální pro život. Přitom je nádherné, v ideální krajině, ale strašně zatížené turismem," řekl ČTK Busta.

Podle radnice musí být městský architekt mediátorem mezi radními, zastupiteli, investory i vedoucími odborů a musí dohlížet na zástavbu, reklamy ve městě i veřejná prostranství. Roli bude hrát i při tvorbě nového územního plánu. "Říká, jak by se město mělo vyvíjet. Je ostuda, že Krumlov neměl deset let architekta. Naposled tu byla Ludmila Šolcová, velmi schopná, bohužel tehdy vedení města neshledávalo za důležité, aby s námi pokračovala. Splatili jsme dluh, jsme rádi, že jsme tuto mezeru zaplnili," řekl Hermann.

Český Krumlov je podle starosty Dalibora Cardy (ČSSD) specifický architektonicky, historicky a hlavně lidsky. "Někteří lidé mají velmi zvláštní požadavky na to, jak by se mělo v Českém Krumlově podnikat a stavět. Každý má svoje představy, mnohé na architekta narazí a bude zle," řekl ČTK Carda.
Autor: ČTK, 01.03.17 13:05
Návštěvnost: 999 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.