Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bystřice pod Hostýnem chce letos opravit bývalou konírnu na zámku

Bystřice pod Hostýnem - Bystřice pod Hostýnem chce v letošním roce opravit bývalou konírnu svého zámku. Předpokládané náklady činí 5,9 milionu korun. Prostor nyní slouží jako sklad a pro pořádání kulturních akcí, ale jen v sezoně. Po opravě by bylo možné jej využívat celoročně, řekl ČTK starosta Zdeněk Pánek.

Projekt zahrnuje opravu tří historických místností v přízemí východního a jižního křídla zámku. Podle Pánka v nich bude opravena podlaha, obnoveny omítky a výmalba, repasována okna a dveře a upraveno odvětrávání. Stavbaři také objekt napojí na vodovod a kanalizaci, vybudují sociální zařízení a podlahové vytápění a opraví i elektroinstalaci.

Město chce na opravu konírny získat milionovou dotaci od ministerstva kultury. Pokud uspěje, bývalá konírna se bude rekonstruovat od července do října letošního roku. Radnice chce ve stejné době pokračovat i v obnově dřevěných prvků zámku. Za necelého půl milionu korun by se měly opravovat vstupní dveře do místností na chodbě severního křídla zámku.

Podle dochovaných písemností byl zámek postaven v první polovině 15. století pány z Tvorkova. Je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení.

Posledními šlechtickými vlastníky byli Loudonové, potomci slavného rakouského generála. V době hospodářské krize ve 30. letech 20. století se poslední člen rodu Ernst Gideon Loudon dostal do těžkých finančních potíží a byl nucen zámek prodat. V letech 1935 až 1990 zde sídlila armáda. Radnice zámek získala v roce 1991 a od té doby ho opravuje.

Dokončeno je předzámčí a na zámku fasáda, střecha a výměna oken. V předzámčí sídlí městská policie, informační centrum a některé odbory radnice. V přízemí hlavní budovy zámku je expozice městského muzea, v prvním patře východního křídla je expozice historického ohýbaného nábytku. V zámecké kapli je expozice věnovaná napoleonským vojákům. Část zámku slouží i k pořádání krátkodobých výstav, koncertů a svateb.
Autor: ČTK, 24.02.17 12:10
Návštěvnost: 1136 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.