Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Vláda prohlásila památkou brněnské krematorium

Brno - Vláda dnes prohlásila Krematorium a kolumbárium na Ústředním hřbitově v Brně národní kulturní památkou. Podle ředitele společnosti Pohřební a hřbitovní služby města Brna Michala Tomáška to zřejmě prodlouží plánované rekonstrukce areálu.

"S prohlášením areálu památkou problém nemáme, už nyní jsme byli pod drobnohledem a hlásili rekonstrukce památkářům. Očekávám, že nyní bude nutné opravy plánovat více dopředu,"
uvedl Tomášek.

V areálu, který Pohřební a hřbitovní služby města Brna vlastní, se chystá rekonstrukce dlažby před krematoriem. Bude nutné například bádat v archivech a zjistit, jak místo vypadalo původně. Pohřební a hřbitovní služby města Brna plánují také rekonstrukci kanalizace nebo kremačních pecí, které jsou v areálu tři. Podle Tomáška se mohou některé opravy prodražit, například repasí některých původních prvků. Zmínil také, že hlavní rekonstrukci zhruba za 40 milionů korun má už areál za sebou. Skončila v roce 2014 a upravovalo se při ní parkoviště a stavěly obchodní a hospodářské prostory.

Areál pochází z první republiky a je spojený s architektem Arnoštem Wiesnerem. Jeho cílem bylo sakralizovat například i žároviště. Této myšlenky podle webu archiweb.cz dosáhl tím, že spalovací prostor separoval a uzavřel.

Loni bylo v krematoriu na 2500 obřadů a 3500 žehů. Do Brna vozí spalovat mrtvé i pohřební společnosti z jiných měst, přibývá i žehů bez obřadu.

Náročnost oprav památkově chráněných objektů potvrzuje i ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula, který má ve správě obřadní síň ve stejném areálu. Ta je určená pro klasické obřady, které nejsou žehem, a jejím architektem byl Bohuslav Fuchs. "Na každou opravu potřebujeme souhlas památkářů. Nic neblokují, ale vyřizování je delší. Nyní chceme udělat stříšku, aby lidi chránila před deštěm, a vyřizování trvalo pět let," uvedl Šamšula.
Zdroj: Filip Vrána
Vložil: ČTK, 20.02.17 14:35
Návštěvnost: 1261 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.