Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památkáři za rok začnou s obnovou historické zahrady Pernštejna

Nedvědice - Památkáři patrně v příštím roce začnou s obnovou historické zahrady hradu Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku. Rozsáhlý areál leží ve svahu a od 19. století chátral. Celkem 117,5 milionu korun půjde na opravu díky evropské dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, řekli dnes zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ) novinářům. Dnes byl projekt slavnostně zahájen za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Pernštejn patří k perlám mezi gotickými hrady. Na přelomu 18. a 19. století hrad doplňovala unikátní barokní zahrada ve svahu pod hradem, šlechta ale později na její údržbu neměla peníze. Stát ji nyní chce obnovit. "Máme projekt finančně ohodnocen na 117 milionů a opravena bude zahrada do konce roku 2020," uvedla ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděžda Goryczková.

Památkáři mají hotový projekt ke stavebnímu povolení. Letos chtějí ve výběrovém řízení vybrat firmu, která opravu udělá. Podle Goryckové by se projekt bez peněz z Evropské unie realizovat nepodařilo. Pernštejn památkáři vnímají jako nejpohádkovější z českých hradů, o barokní zahradě však většina návštěvníků neví.

"Projekt obnovy je prvním financovaným z IROP na Moravě. Jsme strašně rádi, že tento projekt uspěl, vnímáme to jako obrovský dluh vůči zahradnímu umění, které je stále trochu opomíjeno," uvedla Gorycková.

Pernštejnská vrchnostenská zahrada začala chátrat v 19. století. Její údržba byla již v té době poměrně nákladná. Po roce 1945 byl celý areál znárodněn. V následných desetiletích zahrada zcela zpustla, mimo jiné proto, že nepatřila ke zpřístupněným částem areálu.

Rekonstrukci potřebují například cesty a stezky protínající zahradu. Zdobí ji Čínský pavilon, Obelisk, altány, lázně a rybník. Součástí projektu je znovuvybudování vodních rozvodů pro bazény a vodotrysk. Samostatným prvkem s nutnou potřebou statického zabezpečení je takzvaná Komtesčina zahrádka nad lesoparkem a dvěma altány.

Náročnosti oprav podle kastelána hradu Jakuba Zdeňka Škrabala odpovídá i výsledná částka. "Nakonec neopravíme všechno, například skleníky, ale lidé by měli vidět vizi, jak to vypadalo kolem roku 1805, kdy byly zahrady v naprostém rozkvětu a patřily k nejhezčím na Moravě," uvedl Škrabal.

Pernštejn patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Loni ho navštívilo 113.423 lidí. Zájem o něj vzrůstá. V zahradách bude v roce 2020 nový prohlídkový okruh. Jejich existence je spojena s investicemi barona Schröffela na přelomu 18. a 19. století. Dobový inventář uvádí, že v areálu bylo 588 ovocných stromů a pestrý sortiment exotických rostlin ve sklenících.
Zdroj: Filip Vrána
Vložil: ČTK, 09.02.17 12:45
Návštěvnost: 1108 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.