Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno hledá zhotovitele lapidária a zázemí na ŠpilberkuBrno - Brno hledá zhotovitele, který v příštích letech vybuduje za více než 100 milionů korun odborné zázemí a lapidárium pro kamenné předměty na hradu Špilberk. Novinářům to dnes řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Většinu pokryje dotace z Evropské unie. Podle Vokřála se měly práce uskutečnit už v minulosti, ale Brno od nich ustoupilo kvůli obavám, že práce nestihne dokončit včas.


Rekonstrukce se týká severního přístavku hradu a nevyužívaného vodojemu, který tvoří dva oddělené podzemní prostory. V minulosti sloužily jako zásobárna pitné vody. Ve vodojemu bude lapidárium s kamennými předměty ze sbírek Muzea města Brna. Tím pádem se prostor zpřístupní lidem.

V severním přístavku vzniknou restaurátorské dílny, jako zámečnická dílna, kovodílna nebo dílna na dřevo, kámen, kůži a papír, ale i skladovací prostory. Na severní a východní hradbě je v plánu úprava povrchů. Práce v severovýchodním bastionu budou spočívat v úpravě komunikace a v severozápadním bastionu vznikne přerušovaná požární nádrž. Potřebná je i hydroizolace některých ploch, aby se zamezilo škodám ze zatékání do objektů hradu.

Brno dostalo na vybudování lapidária a dílen dotaci už v minulém programovacím období Evropské unie. Protože byl ale projekt na hranici realizovatelnosti, Brno od něj odstoupilo. "Kvůli pozdnímu nastartování celého projektu jsme měli obavu, abychom to do konce programovacího období stihli. Nechtěli jsme riskovat. Proto teď vypisujeme celou soutěž znovu," dodal Vokřál. Pokud by Brno realizovalo projekt dříve a termín by nestihlo, nejspíš by muselo část dotace vrátit. Ministerstvo ale výzvu vypsalo znovu, takže Brno opět získalo na projekt dotaci.

Hrad Špilberk se tyčí nad Brnem a ročně ho navštíví více než 100.000 platících lidí. Některé jeho části jsou přístupné bezplatně. V posledních letech skončila po 30 letech prací hlavní část oprav hradu, které stály přes miliardu korun.
Zdroj: Lenka Horáková
Vložil: ČTK, 07.02.17 18:00
Návštěvnost: 1258 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.