Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dočasná ledová socha má přispět k debatě o Malostranském náměstí

zdroj: GHMP

Praha - Dočasná plastika, která se navíc v čase bude proměňovat, je ode dneška umístěna na Malostranském náměstí v Praze. Vytvořili ji studenti Akademie výtvarných umění a tvoří ji čtyři metry vysoký ledový kvádr a nádrž. Podle okolní teploty by měl sloup tát a postupně naplňovat nádrž. Výstava se jmenuje Procesuální instalace a potrvá do 26. února. Podle pedagoga školy Dušana Zahoranského chce socha bojovat proti anachronickému osazování veřejného prostoru sochami, které v něm kdysi byly, ale z historických důvodů v něm dnes nejsou.


Autory instalace jsou Artur Magrot, Martin Chlanda a Jakub Rajnoch z Ateliéru intermediální tvorby. "Cítím tam apel na deformované uvažování o umění ve veřejném prostoru, který se v Praze vynořuje v podobě snah o anachronický návrat historických soch, jako je třeba Mariánský sloup nebo pomník Radeckého," řekl dnes novinářům vedoucí ateliéru Dušan Zahoranský. "To, že se ve 21. století nějaká socha za drahé peníze přenese na místo, které se mezitím proměnilo, je podle mě něco, co by se mělo kritizovat a bránit se tomuto anachronickému typu práce s veřejným prostorem a ve veřejném prostoru," uvedl.

Dílo připravila AVU s Galerií hlavního města Prahy a ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje Prahy. Pracuje s tématem dočasnosti a proměnlivosti obecně sdílených idejí a jejich uměleckých forem. Kurátorka projektu Jitka Hlaváčková uvedla, že hlavním smyslem výstavy je podnítit veřejnou debatu o tom, co dnes veřejný prostor lidem říká, jaké funkce, způsoby užívání dnes nabízí. Malostranské náměstí je podle ní vynikajícím příkladem toho, jak se měnily veřejné prostory a jejich užívání.

Praha loni z dolní části Malostranského náměstí vykázala dlouhodobě tam parkující automobily a umístila na ně několik židlí se stolky. Plánuje jeho rekonstrukci a říká, že by mělo být místem setkávání. Dlouhou dobu existuje iniciativa, která chce na náměstí vrátit sochu maršála Radeckého. Sousoší bylo v roce 1919 jako symbol monarchie odstraněno. Od té doby je v Lapidáriu Národního muzea.

"Jak dopadla revitalizace náměstí, je nešťastná, návrat pomníku Radeckého by byl podle mě také nešťastný," uvedla dnes ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková. Zdůraznila, že jde o její názor, nikoli názor města. Galerii město zřizuje a galerie je správcem veškeré veřejné plastiky v Praze.

Klára Mišunová z pražského Institutu plánování a rozvoje uvedla, že obnova náměstí ještě není dokončená, řeší se doprava. Návrh ale se sochou Radeckého počítá, uvedla.
Autor: ČTK, 30.01.17 16:50
Návštěvnost: 1137 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.