Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na Pustevnách staví novou stanici lanovky, hotová bude v květnu

foto: www.pustevny.cz

Prostřední Bečva (Vsetínsko) - Na Pustevnách v Beskydech se pracuje na stavbě nové horní stanice lanovky. Za zhruba 15 milionů korun zde postaví moderní objekt ze dřeva, kamene a skla. Kromě zázemí pro obsluhu lanovky tam budou i pokladny a restaurace, obchody, sociální zařízení a půjčovna lyžařského vybavení i koloběžek. "Otevřít bychom chtěli v květnu," řekl ČTK vedoucí lanové dráhy i lyžařského areálu na Pustevnách Petr Chrostek.


Stará budova byla podle něj těsně před spadnutím. Loni tak začala stavba zbrusu nového objektu, který již stojí a teď se pracuje uvnitř. Majitelé podle Chrostka již předloni za asi dva miliony korun modernizovali dolní stanici lanovky na Pustevny v Trojanovicích na Novojičínsku. Lanovka ročně přepraví na 200.000 lidí, lyžařů i pěších turistů.

Dráha je nejstarší sedačkovou lanovkou v Česku i Evropě, provoz zahájila 4. března 1940. Než vyjede na Pustevny do výšky 1018 metrů nad mořem, překoná sedačka převýšení 400 metrů. Lanovka je dlouhá 1637 metrů, je na ní 162 sedaček a jízda trvá přibližně 20 minut. Současná lanovka slouží od roku 1987. "Z větších sedačkových lanovek je určitě nejstarší v České republice," uvedl Chrostek. Chystá se proto její výměna.

Projekt podle Chrostka přijde asi na 150 milionů korun. "Je připraven na územní řízení. Jeho realizace závisí na tom, jestli se nám podaří získat evropské dotace. Sami bychom to neutáhli," dodal Chrostek. Podle něj bude nová lanovka ve stejné dráze. "Místo 18 sloupů tam ale bude jen šest. Sedačky nahradí asi desetimístné kabiny a doba jízdy se zkrátí z 20 minut na pět. Tím se ztrojnásobí kapacita lanovky," přiblížil Chrostek.

Cestování bude podle něj navíc komfortnější pro seniory a malé děti. Když totiž nyní nastupují, je někdy nutné celou lanovku zastavit, neboť starší lidé a děti nedokážou za jízdy ze sedačky bezpečně vyskočit. Nově budou kabiny odpojitelné, takže se lanovka nezastaví. Kabina vyjede ve stanici na zvláštní okruh a po výstupu či nástupu cestujících se podle Chrostka zase vrátí na hlavní okruh. Cestující ocení i to, že nebudou v kabině vystaveni větru a mrazu.

Pokud se podaří získat dotaci, první cestující by se mohli novou lanovkou svézt za několik let. "Přáli bychom si, aby byla hotova v roce 2019," uzavřel Chrostek.
Autor: ČTK, 29.01.17 14:50
Návštěvnost: 1735 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
Honza K Jan Kropík 29.01.17 18:40
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.