Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Odhalení architekta ústeckého muzea otevřelo příběh o špionovi

Ústí nad Labem - Ústeckým historikům se podařilo nedávno odhalit architekta budovy městského muzea. Zveřejnění jeho jména otevřelo cestu k příběhu ze začátku 20. století o rakouském špionovi, který byl vykázán z Francie kvůli vyzvědačské aféře. ČTK dnes o nových souvislostech se jménem Augusta Krumholze informoval historik Martin Krsek.

Autora významné stavby v centru Ústí nad Labem donedávna nikdo neznal. Podařilo se ho dohledat při přípravě výstavy Cizí dům?, která představuje architekturu domů Němců v Čechách.

"Vypátrali jsme jméno autora muzejní budovy, až na pár odkazů na jeho další stavby v ČR a Rakousku nebylo k jeho osudu dostupné nic detailnějšího. Po zveřejnění hned druhý den navázal na naší práci jiný badatel a zpracoval heslo Krumholze pro wikipedii, kde zveřejnil i nalezené informace o jeho kariéře špiona,"
uvedl kurátor výstavy Krsek.

Archivy prozradily, jak habsburská monarchie žila roku 1908 špionážní aférou, v níž Krumholz sehrál hlavní roli. Podle údajů na wikipedii francouzská tajná policie vpadla 18. února 1908 do pařížského hotelu Nice, kde zatkla tehdy třiašedesátiletého rakouského architekta Krumholze s jeho třicetiletou milenkou.

Dobové noviny popsaly, že u zatčených byla nalezena korespondence v němčině a různá aeronautická dokumentace, včetně plánů francouzské řiditelné vzducholodi La Patrie. Vyšetřování bylo uzavřeno 2. března 1908 a Krumholz byl z Francie vypovězen s tím, že bylo prokázáno, že nabídl tajemství řiditelné vzducholodi k prodeji cizí mocnosti.

Kauze se tehdy věnovaly nejen rakouská, ale i česká periodika. Jejich články prozradily i některé neznámé detaily z Krumholzova života, třeba to, že se narodil ve slovinském Kraňsku v roce 1844 nebo 1845, nebo to, že to byl pohledný muž oblíbený u žen. V České republice vedle budovy ústeckého muzea, která byla postavena jako škola, navrhl ještě školu Komenium v Olomouci. Obě budovy jsou dnes památkově chráněné. V Rakousku se do krajiny zapsal třeba honosnou vilou v Bad Vöslau nebo loveckým zámečkem v Liezenu. Výstava Cizí dům?, jejímž největším exponátem je právě budova muzea, potrvá do 16. dubna.
Autor: ČTK, 27.01.17 15:50
Návštěvnost: 1135 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.