Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kolín získal 90 milionů na opravu okolí Chrámu sv. Bartoloměje

Kolín - Kolín dnes získal téměř devádesátimilionovou evropskou dotaci na opravu okolí Chrámu sv. Bartoloměje. Radnice vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele prací, věří, že soutěž cenu ještě sníží. Dotace pokryje 90 procent nákladů. Pokud půjde vše podle plánu, práce začnou na jaře a potrvají zhruba rok a půl. Novinářům to dnes řekli představitelé města.

"Na získání dotace jsme pracovali asi rok a půl, v průběhu jsme byli z žádosti o dotaci vyloučeni, potom zase vráceni a dnes se potvrdilo, že jsme byli vráceni oprávněně," řekl místostarosta Kolína Michael Kašpar (STAN). Dotace je z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na revitalizaci památek.

Město nechá vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a důkladně zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. "Zásadní pro nás je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Obnovy se dočká mimo jiné i stará škola, kam umístíme repliku třídy z 18. století," řekl již dříve Kašpar.

Nad rámec projektu a dotace město také nechá revitalizovat parkány pokryté zelení a vybuduje nový vstup, a to pomocí točitého schodiště z ulice Politických vězňů. "Zelené parkány už nejsou součástí kulturní památky, proto se na ně dotace ani nemůže vztahovat," řekl Kašpar. Náklady na opravu parkánů a vybudování nového průchodu se podle Kašpara odhadují na šest až sedm milionů korun.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině třináctého století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve čtrnáctém století byl pak Petrem Parléřem vybudován zcela nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.
Autor: ČTK, 27.01.17 15:45
Návštěvnost: 975 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.