Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Moravská Třebová zváží návrh na přebudování nemocnice na muzeum

Moravská Třebová - Budova bývalého dětského oddělení nemocnice v Moravské Třebové na Svitavsku, kterou radnice plánuje zbourat, by nakonec mohla najít využití v podobě geografického muzea s badatelnami a ubytováním. ČTK to dnes řekla městská zastupitelka Daniela Blahová (Sdružení nestraníků). Vedení města počká na konkrétní návrh, zatím preferuje demolici, řekl starosta Miloš Izák (ČSSD).

Zástupci Masarykovy univerzity navrhli objekt přebudovat na vědecké a muzejní centrum s ubytovací kapacitou 50 lůžek, jehož badatelskou základnu by vysoké školy využívaly jako své detašované pracoviště. Centrum by pořádalo výměnné studijní pobyty, zahraniční stáže i praktickou výuku.

Ve víceúčelovém sály by se mohly konat semináře, přednášky, výstavy, koncerty, plesy, ale i sportovní akce, například šachové turnaje nebo soutěže ve stolním tenise. Možností je i zřízení vědecké knihovny s minimálním počtem 30.000 knih a zároveň přestěhování městské knihovny ze zámku, kde nemá dostatek místa.

"Nechceme, aby budova šla k zemi, snažíme se pro ni najít využití. Budeme se snažit o variantu, která bude pro město přínosem, ne přítěží,"
řekla Blahová.

Na projekt by podle navrhovatelů bylo možné využít evropské dotace. Na dokumentaci pro územní a stavební řízení lze získat peníze z dotačních titulů ministerstva pro místní rozvoj a Pardubického kraje. Studie by se mohli ujmout studenti architektury Vysokého učení technického v Brně.

"Do konce února bude vypracován investiční záměr a konkrétněji vypracovaný návrh využití objektu, který pak bude předložen na březnovém zasedání zastupitelstva," uvedla Blahová.

Demolici stavby zastavila loňská žádost na ministerstvu kultury, které rozhodne, zda je vhodné objekt památkově chránit. Podle starosty Miloše Izáka (ČSSD) záleží na tom, s čím žadatelé přijdou. Jak bude projekt podrobně zpracovaný, co atraktivního nabídne a kdo by jej měl zaplatit.

"Budovu stojí za to zachránit. Ideálně se mělo začít s opravami, když byla ještě v lepším stavu,"
řekl ČTK Filip Trunečka, který podal návrh na památkovou ochranu.

Hodně podstatné jsou náklady provoz. Izák nechce zatížit městskou pokladnu investicí, s jejímž provozem bude mít město finanční potíže. Starosta je k návrhu skeptický, podle něj by se měla zbourat.

Zastupitelé demolici zchátralé stavby schválili, není potřeba na rozhodnutí nic měnit. Jiná situace by nastala, kdyby ministerstvo kultury vyhlásilo objekt kulturní památkou, řekl ČTK Izák.

"Pak bychom museli skutečně hledat smysluplné využití, ale vyjádření ministerstva stále nemáme,"
uvedl.

Nemocnice má rohovou dispozici, dokončena byla v roce 1924. Podle posudku památkářů jde o příklad velkoryse zbudované správní budovy. V minulosti nemocnice přišla o původní okna a dveře, které nahradily typizované prvky. Budova je přes deset let prázdná. Město ji koupilo od hejtmanství za 3,5 milionu korun. Dřívější plány radnice i soukromých investorů se neuskutečnily.
Zdroj: Lucie Jelínková
Vložil: ČTK, 26.01.17 13:15
Návštěvnost: 992 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.