Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Vodní hamr v Dobřívi čeká díky dotaci EU rekonstrukce

Dobřív - Zásadní opravy a vylepšení zázemí pro návštěvníky se dočká vodní hamr v Dobřívi u Rokycan, který je národní kulturní památkou. Plzeňský kraj, který unikátní technickou památku spravuje prostřednictvím Západočeského muzea, uspěl se žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu a získal zhruba deset milionů korun, další peníze dá ze svého, řekla dnes ČTK vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Alena Svobodová.

Pokud vše půjde podle plánů, s rekonstrukcí by se mohlo začít už letos. Navrhovaná oprava má zhodnotit hamr, který je považován za nejvýznamnější památku svého druhu v ČR. Hamr je sice provozuschopný, ale jeho stroje a pohon jsou už v nevyhovujícím technickém stavu. Rekonstrukce má uchovat jejich funkčnost. Třeba elektroinstalace, která nutně potřebuje opravu, je z poloviny minulého století. "Je třeba celková rekonstrukce, hlavně revitalizace starých rozvodů, zařízení, restaurování samotného hamru, protože tam se na to roky nesáhlo," řekla Svobodová.

Významnou součástí plánované akce je i zlepšení návštěvnického komfortu. "Návštěvníci se tam neměli kde skrýt před špatným počasím, nebyla WC," řekla Svobodová. Kraj proto chce postavit nové zázemí. Protože ale malá budova, kde bude mimo jiné i kasa, nestojí na parcele národní kulturní památky, nespadá stavba mezi uznatelné náklady dotace a kraj ji bude platit ze svého. Přesné náklady budou známé po výběrovém řízení.

Asi před šesti lety hamr dokončil velkou opravu vodního náhonu. Se zhruba jedenáctimilionovými náklady i tehdy pomohla dotace. Letité nánosy bahna způsobily, že voda v náhonu stála a technické zařízení hamru tak bylo mimo provoz. Bylo proto nutné asi 900 metrů dlouhý náhon kompletně odbahnit a zpevnit břehy.

V Dobřívi se železo vyrábělo od počátku 14. do poloviny 20. století. Dnešní zděná budova hamru byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století, z roku 1901 i z pozdější doby. Loni navštívilo hamr, který je otevřený pět dní v týdnu od dubna do října, asi 7125 lidí, o rok dříve to bylo 7923 turistů. Zásadní pro návštěvnost je květnový Hamernický den, kdy přijde do hamru skoro polovina všech návštěvníků. Loni na něm bylo 2346 lidí, v roce 2015 pak 3138 návštěvníků.
Autor: ČTK, 04.01.17 16:15
Návštěvnost: 1239 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.