Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Změňme svět s Prefou!
Změňme svět s Prefou!

Vzdělávací centrum pro zdravotníky září s fasádním systémem Sidings úplně novým leskem. Přes 40 let intenzivního využívání se na centru značně podepsalo. Původní prostory nevyhovovaly a podobně na tom bylo i technické zázemí budovy. Dnes je sanované a přestavěné vzdělávací centrum pro zdravotníky pacientem, který byl propuštěn zcela zdráv a nyní může znovu rozdávat radost svým návštěvníkům. Při zdařilé operaci, při které byly spojeny staré a nové materiály, asistovala PREFA.PREFA opět zdokonalila „dialog“ mezi starým a novým a opláštila komplikovanou fasádu innsbruckého vzdělávacího centra fasádním systémem PREFA Sidings. "Přestavba byla transplantací srdce," říká architektka Julia Fügenschuh z architektonické kanceláře Fügenschuh a Hrdlovics o výzvách, které se objevily během přestavby, která se uskutečnila za probíhajícího vyučování a zároveň s omezeným rozpočtem.

Anamnéza a terapie pro budovu
"Dezolátní stavební materiály z počátku 70. let byly pro stavitele i architekty výzvou. Starý koncept vdechoval budově tmavou utlačující a sužující atmosféru. Budova nepůsobila jako prostředí, ve kterém by mohly být poskytovány kvalitní služby a důstojné zázemí pro rekonvalescenci pacientů," říká architektka Fügenschuh o původním stavu centra. Jako terapii naordinovala dvojice architektů stařičké budově přestavbu tak, aby získala více prostoru a světla.Vyhlášená soutěž předpokládala, že návrh pozvedne také městské okolí. Medicína, která byla budově naordinována, byla uvolněním starého, úzkého a izolovaného prostorového konceptu. "Nyní prosvítá shora prosluněný dvůr, který byl dříve labyrintovým průchodem, a vyzývá z pouličního prostoru oblasti Innrain k promenádě u řeky Inn. Částečně veřejné zóny místní školy jako kavárna, knihovna a pobytové oblasti z toho také významně profitují," říká Hrdlovics.

Architekti jako plastičtí chirurgové

Také u vnějšího vzhledu museli architekti dokázat své kosmeticko-chirurgické schopnosti. Hlavními požadavky byly především: odolnost proti vnějším vlivům a bezúdržbový provoz, jelikož fasáda musela odpovídat městskému okolí nejen opticky, ale také funkčně. "Naštěstí jsme u stavitelů prosadili hliníkovou fasádu. Použili jsme světle šedé lamely PREFA Sidings P.10, které vypadají zkrátka skvěle. Lamely mají matný povrch a poskytují tak výjimečný efekt světla a stínu," shrnuje Fügenschuh. Bez komplikací to ale nebylo. „Zaoblení fasády s radiem o cca 1 metr si vyžádalo změnu plánované vodorovné montáže lamel Sidings na svislou," říká klempířský mistr Leopold Dorer, který celou fasádu zrealizoval. "Lamely PREFA Sidings jsou flexibilně použitelné a zpracovatelné, právě to umožnilo realizaci fasády udržet po časové a nákladově-technické stránce v souladu se zadáním zakázky. Pokud jde o systém PREFA, tak téměř neexistují hranice toho, jak s ním lze manipulovat". Vedlejším efektem je také podstatná optimalizace energetické bilance budovy. "Bezkontaktní provětrávaná fasádní konstrukce je optimální ochranou proti povětrnostním vlivům a zároveň centru poskytuje kvalitní izolaci."

PREFA pro životní prostředí

A ještě na něco klade Harald Kronthaler, projektový vývojář PREFA, důraz: "Dopad na životní prostředí použitého materiálu bude stále důležitější rozhodovací kritérium pro veřejné zadavatele zakázek. A PREFA zde boduje. Hliník je ze 100 % recyklovatelné. Tím může být ušetřeno 95 % energie na výrobu vůči primárnímu hliníku. Zároveň je podstatné, že kvalita materiálu se opětovným roztavením nemění.“

Bok po boku
Vedle dobrodružství, které nabízela tato architektonická výzva, našli architekti v průběhu projektu také mnoho společného s návštěvníky vzdělávacího centra. Zdravotnická péče a přestavba totiž vyžadují především dvě věci, týmovou spolupráci a týmového ducha. Konec konců jsou požadavky žáků, učitelů a architektů pro povolání stejné.
Zdroj: PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 21.11.16 08:45
Návštěvnost: 1415 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.