Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Hager Forum: Inovace nepřicházejí náhodou
Hager Forum: Inovace nepřicházejí náhodou

Hager Forum se zrodilo z touhy vytvořit otevřený prostor, který by umožňoval neustálou interakci a komunikaci mezi zaměstnanci rodinné firmy Hager Group a jejími partnery, zákazníky a návštěvníky, a zároveň přirozeně začlenit tuto specifickou budovu do areálu největšího výrobního závodu společnosti, založeného už v roce 1959 ve francouzském Obernai. Z architektonické soutěže vzešli vítězně berlínští architekti Matthias Sauerbruch a Louisa Huttonová, kteří na ploše 7 140 m2 stvořili vynikající příklad korporátní architektury: budova ze dřeva, skla, oceli a hliníku harmonicky zapadá do okolního prostředí a představuje význačnou architektonickou dominantu, jejíž význam daleko přesahuje rámec společnosti Hager i regionu Alsaska.

Hager forum exteriér

Otevřený prostor pro spolupráci, výměnu zkušeností, inovace a formování budoucnosti
Reagovat na stále rychleji se měnící svět, dívat se kupředu, neustále se zlepšovat a patřit mezi průkopníky ve svém oboru, to bylo vždy cílem skupiny Hager. Daniel Hager, CEO skupiny, shrnuje důvody vzniku Fóra takto: „Je to nová kapitola naší historie, kterou píšeme společně s našimi zaměstnanci, zákazníky i všemi návštěvníky. Hager Forum je naše odpověď na nutnost přizpůsobovat způsob práce problémům zítřka a neustále se zlepšovat. Pokud chceme být připraveni na výzvy, které přinese budoucnost, a být schopni uspět na nových trzích, musíme se neustále posouvat kupředu.“

Architektura a design: průzračná forma, čisté materiály, inteligentní detaily

 „Nejnáročnější na celém projektu byla enormní rozmanitost požadavků a funkcí, které měl výsledný návrh podle zadání splňovat. Cílem bylo navrhnout budovu, která žije, dýchá a nejrůznějšími způsoby propojuje návštěvníky,“ vysvětluje Matthias Sauerbruch. Hager Forum bylo navrženo jako budova s půdorysem ve tvaru písmene H, se dvěma centrálními atrii lemovými dvěma poschoďovými křídly. Kromě expozic, showroomů, konferenčních sálů, kavárny Spark a designového obchodu se v přízemí nachází velká volná plocha, jakési centrální prostranství nazývané „Hub“. Dva centrální prostory jsou vizuálně oddělené mostem spojujícím obě boční křídla. Matthias Sauerbruch k tomu říká: „Díky tomuto řešení jsme byli schopni vytvořit prostor s kapacitou až pro 400 lidí tak, aby se návštěvníci v menších skupinkách necítili ztraceni.“ Aby mostní podpěry nepůsobily příliš robustně, zvolili architekti sofistikované řešení mostní konstrukce. Díky předpjatým podpěrám má betonový most volné rozpětí v délce 21 metrů.

Hager forum čelní pohled


První patro pak poskytuje dostatek prostoru k tvořivé práci, setkávání a výměně know-how v několika moderních vzdušných kancelářích, zasedacích a školicích místnostech. Hager Forum tak podporuje a zároveň vyžaduje úplně nové způsoby práce i uvažování, kde neexistují bariéry a maximálně se využívají synergie.

Možná nejpůsobivějším prvkem celé stavby je však přesahující střešní konstrukce o rozměrech 108 x 39 metrů sestrojená z laminovaných dřevěných nosných trámů a kazetových dílců o velikosti 3 x 3 metry, která je celá podpírána pouze 18 štíhlými sloupy. Do kazetové konstrukce integrované markýzy optimalizují akustické a tepelné vlastnosti budovy. Velká předsazená střecha symbolizuje pozvání, má přitáhnout pozornost návštěvníků a vtáhnout je dovnitř: „Také vytváří sice venkovní, ale zároveň krytý prostor, kde se mohou zaměstnanci i návštěvníci potkávat a vychutnat si například odpolední kávu,“ dodává Matthias Sauerbruch.

Díky jednoduchým tvarům, jen několika málo typům použitých, zato však vysoce kvalitních materiálů a přiznaným detailům koncept stavby jasně promlouvá k okolnímu světu. Skleněné příčky v interiéru vytváří dojem transparentnosti a otevřené komunikace a zároveň optimalizují využití denního světla. Jednotná podlaha z přírodního kamene vizuálně propojuje venkovní prostor s interiérem. Fasáda ze skla a hliníku využívá střídání různých povrchů od vysoce lesklých po saténově matné a dodává tak exteriéru dynamický vzhled. Povrchy v interiéru jsou vyvedeny v dubové dýze.

Architekti věnovali velkou pozornost také celkové udržitelnosti návrhu a jeho dopadu na životní prostředí. Díky své modulární struktuře je budova Hager Fóra vysoce flexibilní, veškeré požadavky na nové využití a změny mohou být prováděny rychle a s minimálním úsilím i výdaji. Kompaktní rozměry budovy, propracovaná izolace a skleněné povrchy pro optimální využití denního světla a tepla spolu s fotovoltaickými střešními panely a systémem chytrého ovládání budovy stojí za vynikající energetickou účinností a komfortem při zachování relativně nevysokých technologických nákladů.

Architektonické řešení: od holistického projektu k celistvému prostorovému zážitku
Architekti ze studia Sauerbruch Hutton byli zodpovědní také za návrh interiéru. „Vždy se snažíme vytvořit holistický a celistvý koncept celého projektu, od vhodného zakomponování budovy do okolní zástavby až po sebemenší detaily,“ říká Julia Knaaková, architektka z ateliéru Sauerbruch Hutton a manažerka projektu Hager Forum. Bezprostřednímu okolí, které bylo navrženo sinajskými krajinnými architekty, vtiskly nezaměnitelný ráz především vysoké borovice. Tyto zelené oázy u severní strany komplexu tvoří kontrast k rušnému nádvoří a poskytují klidné útočiště zaměstnancům i návštěvníkům.

Kavárna


Hager Forum představuje jedinečné architektonické dílo, které působí celistvě a zároveň otevřeně. Budova odráží povahu společnosti Hager Group: přímo zve zaměstnance i návštěvníky ke vstupu a je fórem i v pravém smyslu slova - otevřeným prostorem pro výměnu myšlenek a informací, pro spolupráci i inovace.

Sepětí Hager Group s regionem
Stavba Hager Fóra byla zahájena v září 2013 a dokončena byla během pouhých 21 měsíců. Za tu dobu se spotřebovalo pět a půl tisíce kubíků betonu, 700 tun oceli, 125 kilometrů elektrických kabelů, 950 kubíků dřeva a v neposlední řadě téměř 20 milionů eur. Na střeše je nainstalováno 440 fotovoltaických panelů, které vyrábějí dostatečné množství energie na pokrytí dvou třetin spotřeby budovy. Do výstavby se zapojilo 25 stavebních a řemeslných firem, z toho řada místních podniků z regionu Alsasko a Sársko. I díky tomuto těsnému sepětí s regionem a jeho obyvateli se podařilo Hager Fóru zapustit v Obernai pevné kořeny ještě před svým otevřením – což je pro francouzsko-německou rodinnou společnost nesmírně důležité.

V únoru 2016 získalo Hager Forum „Zvláštní uznání“ na oficiálním předávání cen „German Design Awards“ ve Frankfurtu nad Mohanem. 
Zdroj: Hager Electro s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 16.08.16 16:00
Návštěvnost: 1503 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.