Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Český pavilon EXPO se rozloučil významným oceněním
Český pavilon EXPO se rozloučil významným oceněním

V Milánu skončila  po šesti měsících Světová výstava EXPO 2015 s názvem Feeding the Planet, Energy for Life (Potraviny pro planetu, Energie pro život). Český pavilon, který byl vytvořený poněkud netradiční modulární metodou, během ní zažil nebývalý úspěch. Po řadě ocenění v průběhu výstavy byl na závěr vyznamenán bronzovou medailí za architekturu.

Letošní téma EXPO, jehož hlavní koncept vytvořila dvojice světoznámých architektů Jacques Herzog a Pierre de Meuron, bylo zaměřené na recyklaci, obnovu vodních zdrojů a ekologii. Téma se tak prolínalo všemi budovami a určovalo i jejich architektonickou podobu. Česká republika zvolila modulární recyklovatelný systém, jež umožnil snadnou výstavbu pavilonu - byl dokončen mezi prvními, i jeho snadnou přestavbu a demontovatelnost. Společnost KOMA oslovila mladé architekty Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa pro spolupráci na architektonickém návrhu pavilonu, jež zvítězil mimo jiné i díky propracovanému plánu dalšího využití. Pavilon se nyní rozebírá a bude dovezen zpět do ČR, kde bude sloužit ve Vizovicích jako Centrum modulární architektury.

Český modulární pavilon byl od samého začátku v hledáčku nejen italských médií. Již před začátkem výstavy byl doporučen jako jeden z pěti pavilonů, které stojí zato navštívit - hned po tom Italském. V průběhu EXPO získal ještě řadu dalších ocenění. Jedním z těch nejvýznamnějších je vyhlášení architektonicky nejpovedenějších pavilonů, v němž byl český stánek oceněn bronzovou medailí. Na prvním místě se umístil pavilon Velké Británie, stříbro si odnáší pavilon Chile. Je zajímavé, že zatímco v České republice se na modulární architekturu stále pohlíží skrz prsty, v zahraničí jsou její výhody ceněny.

Získání Bronzové medaile EXPO je skutečně významným oceněním, vždyť podobné ocenění získal například legendární pavilon EXPO 1958 v Bruselu, který ve stejné soutěži zvítězil a je dodnes ceněn jako unikátní stavební dílo. Proč tedy současný pavilon například v české soutěži Stavba roku nepostoupil ani do užšího výběru? Skutečně bylo Milánské EXPO na tak špatné úrovni? A jsou soutěže typu Stavba roku skutečně odbornými a nezávislými soutěžemi, které ocení jen ty nejkvalitnější projekty? Je tedy otázkou, zda je u nás příliš mnoho kvalitních staveb, které český pavilon EXPO o třídu převyšují, nebo naopak nedokážeme kvalitní architekturu poznat, když jí vidíme na vlastní oči. Tento článek nemá za cíl přesvědčit, že letošní pavilon bude stejně ikonickou stavbou jako pavilon z roku 1958, nicméně chce podotknout, že je třeba stavbu vnímat komplexně, tedy v průběhu celé životnosti stavby. A modulární pavilon v kontextu jak celkového tématu výstavy, tak v obecné udržitelnosti stojí za povšimnutí zejména odborné veřejnosti, která je však možná plná předsudků.  

Je zjevné, že se odborná veřejnost s modulární architekturou musí ještě více seznámit. Bude tak moct učinit v přestavěném pavilonu, který bude sloužit jako zmíněné Centrum modulární architektury. Dodavatel stavby, společnost KOMA, která pavilon České republice zapůjčila, dala tomuto využití přednost před prodejem dalším zájemcům. Jedním z důvodů byla právě snaha umožnit veřejnosti seznámit se s modulární architekturou na vlastní oči a zjistit, jeká přináší pozitiva i nevýhody. 

Milánskou výstavu EXPO 2015 navštívilo přes 21 milionů lidí, z nichž do českého pavilonu zavítalo více než 10% z nich. Návštěvníci se v pavilonu mohli seznámit s Českou republikou, jejími kraji a českými úspěchy na poli vědy a moderních technologií. Nejvýznamnější expozice byly projekty Laboratoř Ticha, Laboratoř života a Země příběhu a fantazií. Plastika Lukáše Rittsteina přezdívaná Autopták se stala důležitým orientačním bodem celé výstavy.
Zdroj: KOMA MODULAR s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 23.11.15 07:00
Návštěvnost: 2833 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.