Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Studie pro individuální koordinovanou výstavbu ulice
Studie pro individuální koordinovanou výstavbu ulice

Pokud se dnes v Česku rozhlédnete po čerstvě dostavěných a rozestavených developerských projektech určených pro bydlení, v naprosté většině případů uvidíte stavbu z cihelných systémů nebo monolitickou konstrukci doplněnou o cihlové vyzdívky. Podíváte-li se za české hranice do Německa, Dánska, Holandska a dalších nám podobných zemí, uvidíte stavby co do použitých technologií výrazně různorodější. Vedle experimentování s modulárními systémy je také časté používání lehkých plášťů na železobetonové nosné konstrukci tak, jak jsme u nás zvyklí pozorovat u staveb administrativního a obchodního charakteru.

Vnější vzhled, individuálně sestavený ze stylové kolekce, použitý ve smíšené zástavbě různých typů: a) řadové domy, jejich koncové sekce a dvojdomy b) samostatně stojící domy umístěné slepou fasádou na hranicích pozemků

Obliba cihlových systémů u bytové výstavby pramení ze skutečnosti, že použití cihel při stavbě domu lidé vnímají jako zásadní z hlediska kvality bydlení. Je to dáno rozsáhlou zkušeností s bydlením v panelových domech. Přitom hlavní negativa, kvůli kterým lidé opouští panelák, nebývají spojena se samotným materiálově technologickým řešením, ale kvůli dispoziční omezenosti, morální zastaralosti a nefunkční či již nevyhovující infrastruktuře nejbližšího okolí stavby. Uspokojení individuálních potřeb pouhým pořízením bydlení vlastního a nového však nemusí vždy být zárukou kvalitního obytného prostředí. Podobně to platí i pro investory, kteří se rozhodnou pro rodinný dům v satelitních oblastech, kde si pořizují sice ryze individuální stavby, avšak často bez ohledu  na řešení sousedství, bez odpovídající vybavenosti a s nedostatečným napojením na okolí. Není divu, že se pro tyto oblasti již také vžilo nelichotivé označení „panelák naležato“.
Koordinovaná výstavba individuálního bydlení 

Kvalitní bydlení, které respektuje lidskou individualitu a přitom koncipuje kvalitu prostředí i ve větším celku ulice nebo čtvrti, je dnes v Česku žádané, i když se zatím vyskytuje jen skromně. Zvýšený zájem je dílem zahraničních zkušeností investorů i developerů a také prací urbanistů a architektů na rozšiřování povědomí u veřejnosti.Pro vznik osobitého a živého prostředí jeho koordinovanou výstavbou je jedním z důležitých předpokladů také možnost individualizace jednotlivých domů při zachování jednotného architektonického pojetí celku,“ vysvětluje Petr John, jednatel společnosti Goldbeck Prefabeton.

Nejen pro ni je nezbytným požadavkem variabilita konstrukce – ta umožní také snadné úpravy staveb v budoucnu, včetně případného rozšíření. Ze stavebních systémů těmto požadavkům nejlépe odpovídají ty, které oddělují nosnou konstrukci od zbývajících částí stavby. Takové řešení umožňuje nejen snadno měnit uspořádání vnitřních prostor domu a jeho vnější podoby, nosná konstrukce má také zpravidla výrazně vyšší životnost než vnitřní prostorové řešení, vnější obvodový plášt či technické vybavení. Umožňuje tak v budoucnu snadnou rekonstrukci nebo změnu využití stavby jako celku.

To samé však platí o flexibilitě řešení pro postupné zastavování pozemku, kdy investor, například mladý pár, začíná s menším domem a s rozrůstající rodinou jej může rozšiřovat až například na dvougenerační dům. Například přeměnou parkovacího stání na garáž s nástavbou apod.

Skeletsystem Goldbeck

Příkladem zmíněných přístupů je studie navržená pro konstrukční soustavu Skeletsystem Goldbeck kanceláří SUM. architekti. Z pohledu developera podobného záměru má systém další výhody. Vedle silného zázemí a kompletní realizace nosných konstrukcí je to především rychlost, s jakou lze nosné konstrukce domů v soustavě Skeletsystem vybudovat. Společnost je tak schopná během krátkého času postavit nosné konstrukce například pro celou ulici a potenciální majitelé domů mohou vidět nejen hmotové řešení domů, mohou také získat představu o budoucí podobě celého sousedství. Mohou pak volit zcela individuální vnitřní prostorové řešení svých domů a také různá pojetí jejich vnějšího vzhledu. Zatímco developer může snížit náklady na cash-flow projektu odložením výstavby individualizovaných řešení až pro reálného majitele, stabilizovaná veřejná prostranství a možnost individuálního výběru naopak zvyšují hodnotu záměru.Vnější vzhled, individuálně sestavený ze stylové kolekce, použitý ve smíšené zástavbě různých typů - zahradní průčelí
Zdroj: GOLDBECK Prefabeton s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 07.09.15 13:55
Návštěvnost: 2826 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.