Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Český pavilon se po EXPO vrátí z Milána domů – do Vizovic
Český pavilon se po EXPO vrátí z Milána domů – do Vizovic

Generální ředitel společnosti KOMA, která České republice pronajímá pavilon na EXPO 2015, dnes v Miláně oznámil, co bude s elegantní budovou po ukončení Všeobecné světové výstavy. Firma poněkud překvapivě nakonec nekývla na nejvyšší finanční nabídku, ale na možnost udělat z pavilonu nový symbol domácího města a kraje.

"Pavilon rozebereme, převezeme a znovu postavíme u nás ve Vizovicích," oznámil ředitel společnosti KOMA Stanislav Martinec, "k tomuto rozhodnutí mě vedly tři základní důvody: za prvé jsme prodali námi vyráběné moduly díky úspěchu na EXPO do Paříže, Hamburku, Londýna a dalších měst, za druhé nám velmi záleží na zachování původního rázu a architektury budovy a jeho účelném užívání a za třetí jsem patriot, takže když mohl Tomáš Baťa ve své době postavit ve Zlíně nejvyšší budovu v Evropě, můžeme my ve Vizovicích postavit pavilon z EXPO."

Cena budovy přesahuje sto milionů korun - stát přitom za její pronájem zaplatí jen šedesát milionů, další desítky milionů bude stát společnost KOMA převoz a znovupostavení pavilonu.

"Nejde o samolibé gesto," dodává Stanislav Martinec,"velmi vážně jsem zvažoval všechny nabídky, včetně té, kdy by pavilon mohl stát nedaleko restaurace z EXPO 1958 na Letné, ale po rozhovorech s architekty paní Evou Jiřičnou a Davidem Vávrou jsem se rozhodl pro Vizovice."

Pavilon České republiky bude do konce roku 2015 odvezen z Itálie a během roku 2016 vyroste ve Vizovicích a bude sloužit jako výstavní prostor zaměřující se na historický odkaz české účasti na EXPO s důrazem právě na to milánské. Horní patra pak budou sloužit jako administrativní centrum společnosti KOMA. 

"Pro nás je podstatné to, že jsme mohli na EXPO představit funkční, ekologickou a přitom elegantní budovu, jejíž inovativní konstrukce vzbudila takový zájem, že se společnosti KOMA její investice vrátily dřív, než EXPO skončilo," komentuje oznámení o převozu pavilonu do Vizovic generální komisař Jiří František Potužník, "EXPO má sloužit k propagaci českého vědeckého, průmyslového a kulturního potenciálu a toto je důkaz, že naše firmy ho mají i ve světové konkurenci."

EXPO 2015 se koná v Miláně od 1. května do 31. října 2015 a na národní účast přispělo na třicet soukromých firem částkou přesahující padesát milionů korun, což je nejvíc v novodobé historii Světových výstav.  Celkové investice přesahují dvě stě milionů korun.
Zdroj: Tisková zpráva KGK CZ EXPO 2015
Vložil: Tisková zpráva, 20.07.15 20:30
Návštěvnost: 3421 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.