Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Bratislavský Wallenrod vrací městu život
Bratislavský Wallenrod vrací městu život

Administrativní budova s romantickým, aristokraticky znějícím jménem Wallenrod je první středoevropskou stavbou se "zelenou fasádou".  Za technicky i esteticky inovativním projektem stojí architekti, kteří se rozhodli být i developery a provázeli Wallenrod od plánů až po předání jednotlivým nájemcům. 

Mickiewiczova ulice pro architekturu znovu nalezená
Bratislava se stejně jako další socialismem zasažená města potýká s devastací stylu městské architektury a nedostatkem urbanistického myšlení této éry.  Právě Mickiewiczova ulice je příkladem, že v bezprostřední blízkosti turistického centra chybí atraktivní prostor pro běžný obchodní a administrativní ruch i jakoukoli městskou zeleň.  Přitom i zde za prvorepublikové éry vzniklo několik architektonicky hodnotných staveb a bývalo to místo oblíbených kaváren, což současná šedá dopravní tepna už v ničem nepřipomíná. Vrátit do Mickiewiczovy ulice život, poskytnout reprezentativní prostory pro podnikání - to byla hlavní myšlenka vzniku budovy.  Název dostala podle postavy pokrokového šlechtice ze slavného Mickiewiczova románu a autoři projektu se tím přihlásili k odkazu jeho vizionářství, s nímž bojoval o svou zemi.

Wallenrod - fasáda podle ročních období

Wallenrod byl projektován jako komerční administrativní objekt, který bude i příjemným místem pro setkávání a každodenní život. Díky tomu, že architekti se stali zároveň i developery, byl také zcela v souladu s tímto návrhem realizován.  Poprvé ve střední Evropě se rozhodli pracovat se zelenou architekturou, která je bezesporu výrazným trendem současného městského bydlení.
Vertikální zahrada je dominantním prvkem stavby a dozajista se již dostává do povědomí návštěvníků Bratislavy. Zeleň se ukrývá v prostoru dvojité fasády, vnitřní odvětrávané vrstvy a vnější ze skla. Je zde umístěn zavlažovací systém a skladba rostlin počítá s teplotními výkyvy od mrazů až po tropická vedra. Údržba probíhá dvakrát ročně.  Výhody pro obyvatele netřeba zdůrazňovat- představte si pracovní den v kanceláři, která je odstíněna a odhlučněna fasádou a zelení, navíc vybavena stíněním.  Velký význam má ale i po urbanistické a estetické stránce. Fasáda se mění podle ročních období a je jediným místem s rostoucí zelení v širokém okolí.

Ytong - řešení pro skeletové stavby
Wallenrod je po konstrukční stránce skelet s vyzdívkou z pórobetonu Ytong. Výhodou tvárnic je vysoká produktivita práce, které je možné dosáhnout díky větším formátům komponentů i tenkovrstvému zdění. Takto mohou stavební firmy plnit nároky současných investorů na tempo výstavby a zprovoznění budovy v co nejkratším čase. Projektanti pak na systému Ytong ocení, že stavbu není nutné přizpůsobovat výškovým ani délkovým modulům a nejsou třeba speciální doplňky.
Od téhož výrobce stavebního materiálu zde byly použity vápenopískové tvárnice  Silka, které poskytují vynikající protihlukovou ochranu. Z jejich sortimentu pochází i zateplení stropů garáží minerálními deskami Multipor. Jejich velkou výhodou je požární odolnost třídy A1.  Navíc snadná aplikace bez nutnosti kotvení a povrchových úprav šetří čas náklady na práci.

Wallenrod stavbou budoucnosti, nebo již dneška?
Ačkoliv by se zdálo, že se jedná o poněkud romantickou myšlenku, která bude plně doceněna v budoucnu, skutečnost ukazuje, že i slovenští nájemci ve svých nárocích dozráli. Obsazenost Wallenrodu a poptávka po prostorách v něm již rok po jeho otevření dává za pravdu jeho projektantům. Komunita těch, kteří zde pracují a podnikají, se úspěšně rozrůstá.Business centrum Wallenrod
Místo: Mickiewiczova ulice, Bratislava
Autoři: Igor Lichý, Tomáš Šebo, Emanuel Zatlukaj
Investor: ITB Development
Začátek výstavby: srpen 2012
Konec výstavby: podzim 2013
Celková investice: 6 miliónů eur
Zastavěná plocha: 622,7 m²
Obestavěný objem: 17 572 m³
Plochy na pronájem: 2 650 m²
Počet parkovacích míst: 48
Zdroj: XELLA CZ, s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 08.05.15 08:00
Návštěvnost: 2146 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.