Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Profesor František Dvořák přibližuje památky široké veřejnosti

Praha - Poutavě vyprávět o památkách a umělcích, z nichž mnohé dobře znal i osobně, dokáže významný český historik umění František Dvořák, který se 17. dubna dožívá pětadevadesáti let. Je autorem více než pětatřiceti monografií, z nichž řada byla přeložena do cizích jazyků, včetně japonštiny. Do širšího povědomí se profesor Dvořák zapsal svými pořady o historii Prahy, zejména o Karlově mostě. Napsal ale třeba i průvodce pařížskou galerií Louvre a italskými Benátkami.
    "Kreslit neumím a ani například na plastické ztvárnění z hlíny nemám vůbec cit," přiznal profesor Dvořák, jehož záběr v publikování o výtvarném umění je neobyčejně široký. O pražských památkách napsal například knihy Po Karlově mostě, Po Královské cestě, Po Pražském hradě a okolí a O Národním divadle. Vydal též Stručný přehled vývoje uměleckých slohů v českých zemích či publikaci o francouzském moderním umění v českých sbírkách.
    S mnoha umělci, o nichž psal, jej pojilo i osobní přátelství, například s Františkem Tichým, Janem Zrzavým, Kamilem Lhotákem a Václavem Špálou. Své vzpomínky nejen na ně zaznamenal v knihách Můj život s uměním a Okamžiky s umělci. Psal ale nejen o českých výtvarnících, je autorem kupříkladu monografie o kresbách Henri Matisse, jeho kniha o kresbách Hanse Holbeina vyšla i v nakladatelstvích v Paříži, Vídni, Bayreuthu či americké Minnesotě.
    František Dvořák se narodil v obci Červenka u Olomouce. Za války si udělal pedagogický kurz a krátce učil. Po osvobození se vydal do Prahy studovat srovnávací literaturu, ale nakonec zvolil dějiny umění a estetiky. Na stipendium neměl nárok, neboť jeho otec strojvůdce měl prý slušný plat. Jenže rodiče chtěli, aby se vrátil k učitelské profesi. "Každý dopis od maminky končil slovy: Františku, nech těch študií a pojeď domů," vysvětlil Dvořák, proč si na studia musel vydělávat; psal pro časopisy a externě pracoval v Národní galerii.
    Na přednášky literatury ale s nadšením docházel a mimo jiné se tam seznámil s Jaroslavou Natálii Křížkovou, kterou si v roce 1948 vzal za manželku a s níž má dva syny. Oba jdou v otcových stopách - mladší Daniel (61) je scénografem a působil též jako ředitel Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně a starší Jan (64) je divadelním teoretikem.
    Hned po absolutoriu dějin umění sbíral František Dvořák cenné zkušenosti jako asistent slavného historika umění Václava Viléma Štecha na Akademii výtvarných umění v Praze. "Úvazek u Štecha jsem měl dvanáct hodin týdně, byl jsem proto většinou doma, a tak k nám chodili výtvarníci," vzpomněl Dvořák, který tehdy napsal své první knížky, mj. o barokním portrétistovi Janu Kupeckém. Jelikož ale odmítl vstoupit do komunistické strany, tak ho z akademiie vyhodili.
    "Pozor na teoretiky, jmenovitě na Františka Dvořáka, který vyslovuje podivné názory, jež nejsou v souladu se socialistickým realismem," psal o něm tehdejší režim. Od roku 1960 pracoval v Národní galerii, kde vedl oddělení moderní grafiky. Několik let vyučoval dějiny umění na střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, než v roce 1969 získal v konkurzu místo na katedře dějin umění univerzity v Olomouci. Tam dojížděl přednášet z Prahy šestnáct let.
    V roce 1993 byl František Dvořák jmenován profesorem Filozofické fakulty UK v Praze, kde až do svých devadesáti let přednášel. V roce 2010 převzal z rukou ministra kultury vyznamenání Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury a týž rok mu prezident Václav Klaus udělil Zlatou plaketu prezidenta republiky.
Zdroj: Šárka Nobilisová
Vložil: ČTK, 14.04.15 21:30
Návštěvnost: 2583 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.