Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Developer Amádeus zažaloval Plzeň o náhradu škody 1,8 miliardy

Plzeň - Česká developerská firma Amádeus Real, která chtěla poblíž plzeňského centra postavit obchodní komplex za 2,5 miliardy korun, zažalovala město Plzeň. Centrum Corso Americká, které firma připravovala čtyři roky, odmítlo v lednu 2013 referendum. Za údajně zmařenou investici požaduje náhradu škody ve výši 1,8 miliardy korun. Je ale také stále ochotná dohodnout se mimosoudně. Obě strany se dnes sešly u stolu opět po roce. Po jednání to ČTK řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Soudní spor se podle odhadů právníků potáhne roky.
    "S ohledem na dlouhodobý odmítavý postoj města k řešení situace zmařeného projektu Corso Americká podala společnost Amádeus Plzeň k soudu žalobu na náhradu škody 1,835 miliardy korun," uvedl mluvčí developera Jan Piskáček. Žaloba podle něj zahrnuje jen náhradu škody za zmařený projekt, "zatím bez znehodnocení předmětných pozemků".
    Na základě referenda musí radnice učinit všechny kroky k tomu, aby této stavbě na místě zbouraného domu kultury zabránila. Měsíc po vyhlášení výsledku referenda dalo město negativní stanovisko k územnímu řízení. Doporučovalo Amádeu projekt přepracovat. Kvůli údajně měnícím se postojům města se loni v lednu developer rozhodl projekt ukončit. V prosinci městu nabídl prodej pozemku s plochou 2,4 hektaru a v dopise dále uvedl, že pokud s ním radnice nezačne okamžitě jednat, je připraven podat žalobu a bude požadovat náhradu škody.
    "Čekali jsme od dnešní schůzky pracovní duch a snášení právních a věcných argumentů, ale to se nestalo. Převzali jsme žalobu, která byla minulý týden podána," uvedl. Primátor to označil za "poněkud nestandardní chování", když se obě strany dohodly, že se potkají a budou jednat. Právníci města i externí kancelář se nyní seznámí s obsahem zhruba stostránkové žaloby a znaleckého posudku, na nichž pracoval tým Amádea téměř rok. Právní analýzu žaloby a posouzení znaleckého posudku zřejmě nestihnou právníci do jednání městského zastupitelstva, které bude za dva týdny. "Zřejmě budeme muset najít externího znalce, který rozkryje položky a připraví nám stanovisko," uvedl Zrzavecký. Analýza a stanovisko znalce by mohlo být hotové asi do měsíce.
    Podle primátora budou jednání s developerem pokračovat, ale termín zatím nebyl dán. Plzeň ale nemusí čekat až na soud. Byla vyzvána k mimosoudnímu vypořádání. "Uvidíme, jak na to zareagují naši právníci," uvedl Zrzavecký. K mimosoudnímu jednání by ale primátora muselo pověřit zastupitelstvo, které by stanovilo mantinely pro jednání s developerem, který dnes opět uvedl, že je pro něj projekt mrtvý.
    Společnost Amádeus podle Piskáčka už předloni 23. dubna navrhla městu smírné řešení a byla připravena akceptovat částku 1,4 miliardy Kč jako náhradu škody za zmařenou investici a převod zhruba 2,4 hektaru pozemků. "Dopisy primátora z prosince 2014 potvrdily dlouhodobý odmítavý postoj města Plzeň k řešení jakékoli náhrady škody. Přes podanou žalobu dnes zdůraznili zástupci investora připravenost jednat o smírném řešení s odkazem na nabídku z roku 2013," uvedl.
    Radnice dlouhodobě tvrdí, že nic nezpůsobila, žádnou škodu nevnímá a nic platit nechce. "Trápí nás, že pozemek je v tak neutěšeném stavu. Rádi bychom, aby ho soukromý developer zastavěl. Vlastník plochy by ale měl respektovat regulační podmínky schválené v zastupitelstvu," řekl primátor.
    Soudní spor se podle odhadů právníků potáhne roky. "Je to začátek jednání. Uvidíme, jestli to bude dlouho trvat. My jsme optimisté," řekl po jednání právník developera Vladimír Uhde.
    Velká proluka na kraji Americké třídy poblíž centra Plzně není využívaná, na části je parkoviště.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 13.01.15 22:05
Návštěvnost: 2981 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.