Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
International VELUX Award 2014 má své vítěze
International VELUX Award 2014 má své vítěze

Společnost VELUX před několika dny slavnostně vyhlásila vítěze 6. ročníku mezinárodní soutěže pro studenty architektury International VELUX Award 2014. První místo získal tým čtyř studentů z čínské univerzity za projekt Light, Revitalization. Ve Vídni porota udělila ještě další dvě místa a devět čestných uznání. 

Vítězný projekt Light, Revitalization studentů z Univerzity Tsinghua v Číně

Mezinárodní odborná porota na vítězném projektu ocenila především hlubší prozkoumání role denního světla v moderním městském životě. Projekt o světle a revitalizaci je věrohodný a realizovatelný a zároveň chytře propojuje staré čínské tradice s novým pohledem na tyto tradice. Schéma demonstruje hluboké pochopení role denního světla v městských, společenských a kulturních rozměrech.

Vítězný projekt je spojený s kulturními podmínkami souvisejícími se slunečními cykly, o kterých vypovídá kulturní dědictví regionu. Nabízí se několik interpretací, ale projekt především načrtává možnost vyléčit městské prostředí prostřednictvím světla,“ zhodnotil práci čínských studentů předseda mezinárodní poroty Craig Dykers.

Denní světlo v moderním městském životě

Při přípravě projektu si čtyři čínští studenti z Univerzity Tsinghua vybrali jako výchozí bod město Peking, zkušební pole nové architektury. Rozhodli se hledat hodnotné věci z minulosti, které by měly být zachované a opět zapojené do moderního života.

Světlo pro budoucnost pro nás znamená důraz na duchovnější krásu života. Diskutovali jsme nejen o lepším využívání světla v budoucnosti, ale hledali jsme v podstatě novou definici světla. V našem projektu světlo slouží jako pódium, které nás vede k opětovnému přemýšlení o hlubších hodnotách každodenního života,“ shrnuje ideu projektu 22letý student Du Dikang, kapitán vítězného týmu.

Světlo pro globální zodpovědnost
Druhé místo v soutěži získali dva studenti z Univerzity Hanyang a Univerzity Hongik v Soulu za projekt Morning Glory Cloud. Inspirovala je úvaha o možnosti zmizení korejské hranice. Porota na projektu ocenila spojení vědecko-fantastických aspektů s reálným světem ve velmi vyzrálém přístupu, který vykreslil demilitarizovanou zónu jako umělý oblak. 

Druhé místo pro projekt Morning Glory Cloud studentů z Univerzity Hanyang a Univerzity Hongik v Soulu, v Koreji

Třetí vítězný projekt Light of Hope se zaměřuje na přinášení světýlek naděje a světla vůbec milionům lidí žijících v utečeneckých táborech po celém světě. Porota považovala tento projekt za nákladově efektivní, prakticky realizovatelný a ocenila na něm i lidský přínos. Silnou myšlenku naděje v projektu vyjádřili čtyři studenti z Univerzity architektury, stavebního inženýrství a geodézie v Sofii, v Bulharsku.

Třetí místo obsadil projekt Light of Hope studentů z Univerzity architektury, stavebního inženýrství a geodézie v Sofii, v Bulharsku.

Porota ocenila rozmanitost i kreativitu
Odborná porota udělila také dvě osobní uznání projektům z Číny a několik čestných uznání studentům z Kanady, Itálie, Dánska, Bulharska a Číny. O všech výhercích předních cen a držitelích čestných uznání rozhodla porota jednohlasně. Vítězný tým čínských studentů si odnesl odměnu ve výši 8 000 EUR a jejich učitelé pak částku 2 000 EUR. Autoři projektu na druhém místě získali odměnu 4 000 EUR, 1 000 EUR bylo určených pro jejich učitele. Bulharští studenti si za třetí místo odnesli 2 600 EUR a pro své učitele 600 EUR. Spolu s odměnami pro jednotlivá čestná uznání se v soutěži rozdělilo celkem 30 000 EUR.

Autoři vítězného projektu: Du Dikang, Li Le, Zhou Yujing a Ma Yao z Univerzity Tsinghua v Číně
Všichni ocenění studenti spolu se členy odborné poroty letošního ročníku soutěže

Slavnostního vyhlášení letošního ročníku se zúčastnili také děkani českých a slovenských univerzit prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA, děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze; prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, děkan Fakulty stavební VUT v Brně; doc. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD., děkanka Fakulty architektúry STU v Bratislavě.

Denní světlo v hlavní roli

Porota v letošním ročníku soutěže vyzdvihla také fakt, že mnohé projekty nominované do soutěže IVA 2014 přesahují rámec parametrů návrhu a slouží navíc jako příspěvek ke společenské zodpovědnosti a pro společnost.
Mnohé projekty se zaměřují na to, jak může světlo ovlivňovat politickou situaci. Propojují funkci světla s účely, které jsou nad rámec toho, co světlo obvykle poskytuje. Nejen pohledy a pohodlí, ale i řešení náročných situací, společenských diskusí a zapojení politických aspektů do práce se světlem,“ říká předseda poroty Craig Dykers.

Touto cenou chceme inspirovat studenty, aby pracovali s denním světlem jako s něčím, co je víc než jen návrhová črta. Těší nás, když vidíme, že jsou letošní vítězné projekty a uznání významně zapojené do vážnějších témat, kterým svět čelí, a ukazují tak upřímnou společenskou odpovědnost,“ doplňuje Per Arnold Andersen, zástupce skupiny VELUX v porotě.

Složení odborné mezinárodní poroty a hodnocení

Odborná porota mezinárodní soutěže pro studenty architektury International VELUX Award 2014
•    Craig Dykers (Norsko, USA) – předseda poroty, zakládající partner ateliéru Snøhetta
•    Róisín Heneghan (Irsko) – zakládající partnerka firmy Heneghan Peng Architects
•    Magda Mostafa PhD. (Egypt) – docentka architektury na American University v Káhiře
•    Catherine Slessor (Velká Británie) – redaktorka časopisu Architectural Review
•    Per Arnold Andersen (Dánsko) – zástupce skupiny VELUX
Projekty porota hodnotila na základě těchto kritérií:
jak projekt řeší budoucnost, úroveň experimentování a inovací, dodržení technologických zásad, úroveň poetiky ve spojení lidských požadavků a architektury, využití denního světla jako příslibu budoucnosti a celková grafická prezentace projektu.

Více informací o soutěži naleznete na webových stránkách: http://iva.velux.com/.

O soutěži International VELUX Award

Soutěž International VELUX Award pro studenty architektury se opakuje ve dvouročních cyklech již od roku 2004. Za deset let své existence se do soutěže přihlásilo přibližně 5 000 studentů z více než 80 zemí světa. Hlavním tématem je Světlo pro budoucnost (Light of Tomorrow). Cílem soutěže je podpořit studenty architektury při objevování tématu slunečního a denního světla v nejširším smyslu slova. Soutěž není omezená využitím výrobků společnosti VELUX.

O skupině VELUX

Posláním skupiny VELUX je vytváření lepší kvality života prostřednictvím vývoje a neustálého zdokonalování výrobků, které do podkrovních prostor přivádějí více denního světla a čerstvého vzduchu, umožňují výhled do okolí a zároveň jsou v souladu s moderními trendy v architektuře. Výrobní sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. VELUX také nabízí celou škálu stínicích a dekorativních doplňků – od rolet, žaluzií až po venkovní markýzy a rolety.
Samozřejmostí je i kompletní systém montážních a ovládacích prvků s možností manuálního či dálkového ovládání na elektrický nebo solární pohon. Společnost VELUX vlastní výrobní závody v 11 zemích světa a obchodní společnosti v téměř 40 zemích. Jako taková patří k světově nejsilnějším značkám v oblasti průmyslu stavebních hmot. Její výrobky se prodávají ve většině zemí světa. Skupina VELUX zaměstnává přibližně 10 000 zaměstnanců. Centrála společnosti sídlí v Hørsholmu v Dánsku.

Více informací o společnosti naleznete na webových stránkách: http://www.velux.com/ nebo http://www.velux.cz/.
Zdroj: VELUX Česká republika, s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 14.11.14 08:30
Návštěvnost: 2972 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.