Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Účinnost venkovního stínění u střešních oken VELUX v klimatických podmínkách České republiky
Účinnost venkovního stínění u střešních oken VELUX v klimatických podmínkách České republiky

Studie prezentuje vliv použití venkovních zastiňovacích prvků na teplotu podkrovní místnosti. V případě venkovní rolety VELUX se jedná o snížení teploty až o 6,8 °C a u venkovní markýzy VELUX až 5,5 °C.


Typ venkovního stínění
Možnosti ovládání Snížení
teploty v
podkrovní
místnosti
Venkovní markýza VELUX
Síťová struktura skelného vlákna obaleného plastem.
- Stálý přísun denního světla
- Zachován výhled (průhledné)
Manuální
Elektrický pohon
Solární pohon
5,5°C

Vekovní roleta VELUX
Hliníkové lamely vyplněné tepelnou izolací.
- Úplné zatemnění
- Útlum hluku z deště
- Zvýšení tepelné izolace
Manuální
Elektrický pohon
Solární pohon
6,8°C

Základní parametry modelu

Ilustrace podkrovního prostoru
Podkrovní prostor o rozměrech 4,5 x 5,0 m. Výška vnitřní stěny 1,0 m, výška plochého stropu 2,5 m, viz. Obrázek 1. Sklon střechy 45°. Objekt se nachází v Praze v České republice. Meteorologická data byla převzata ze zdroje ASHRAE IWEC Weather File pro Prahu.

Tabulka 1: Konstrukční údaje 

Konstrukce Poznámka Hodnota U Tloušťka
Vnější zdi Zdivo s izolací 100 mm, cihla 0,3 W/(m²K) 346 mm
Střecha Lehká střešní konstrukce s izolací 100 mm 0,39 W/(m²K) 133 mm
Podlaha Podlaha je adiabatická, nedochází k žádným ztrátám tepla do přízemí --- ---

Průvzdušnost konstrukcí je podle předpokladů podobná jako u průměrné budovy z roku 20051, což odpovídá hodnotě 2 ACH při tlaku 50 Pa (hodnota požadovaná podle konceptu pasivního domu je 0,6 ACH při tlaku 50 Pa).
Použitá okna: dvě okna GGL M08 (780 x 1398 mm) v jižní střešní ploše. Obě okna lze otevřít pro přirozenou ventilaci. Podrobné informace o oknech jsou uvedeny v tabulce 2.

Tabulka 2: Podrobné údaje o oknech
Kód produktu GGL M08
Ug,90 1,3 W/(m²K)
Ug,90 1,2 W/(m²K)
Uw,45 1,5 W/(m²K)
gg 0,55
gw 0,36
Fg 0,66
Aw 1,09 m²
1Podle normy EN 13465, tabulka A.2

Předpokládá se, že v místnost podkroví obývá jedna osoba. Obyvatel podkroví je mimo domov ve všední dny od 8 do 17 hodin, jinak je místnost plně obývaná.
Topení je nastaveno na teplotu 21 °C a v budově není klimatizace. Ve variantě se zastíněním je venkovní markýza, resp. venkovní roleta ovládána podle vnitřní teploty pomocí dálkového ovladače nastaveného na teplotu 24 °C.
Vnitřní zisk ze zařízení je podle předpokladů konstantní a činí 3 W/m².

Nastavení ventilace
V domě je instalována mechanická ventilace pro základní cirkulaci vzduchu ve výši 0,5 ACH. Ventilace je aktivní po celý rok.
Střešní okna slouží k omezení přehřívání a jsou automaticky otvírána při dosažení teploty 27 °C v interiéru. Obě střešní okna jsou ovládána současně. Předpokládá se, že dveře do ostatních částí budovy jsou stále uzavřené.

Popis jednotlivých případů

V úvahu byly vzaty tři případy: jeden bez zastínění střešních oken, jeden se zastíněním venkovními markýzami VELUX a jeden se zastíněním venkovními roletami VELUX. Ve všech případech byla použita otevíratelná střešní okna VELUX.

Výsledky simulace
Obrázek 2 ukazuje vnitřní teplotu ve všech třech případech a zároveň venkovní teplotu v teplém období od května do srpna. Výsledky ukazují, že teplota v interiéru v případě střešních oken bez zastínění dosahuje v několika dnech tohoto období více než 30 °C. V případech se zastíněním pomocí venkovních markýz a venkovních rolet bylo dosaženo podstatně nižší teploty. Největší teplotní rozdíl činí 5,5 °C (venkovní markýzy VELUX), resp. 7,0 °C (venkovní rolety VELUX).


Obrázek 2
No awning – Bez zastínění
With awning – S markýzou
With roller shutter – S venkovní roletou
Outdoor temperature – Venkovní teplota


Obrázek 3 ukazuje podrobněji období od 5. do 8. srpna. Zároveň je zde znázorněna kategorie 3 podle specifikace aktivního domu verze 2.0.


Obrázek 3
No awning – Bez zastínění
With awning – S markýzou
With roller shutter – S venkovní roletou
Outdoor temperature – Venkovní teplota
Comfort limit – Komfortní hodnota


Porovnání teplot ukazuje, že při použití venkovního stínění lze dosáhnout podstatně nižších teplot. Obrázek 2 ukazuje teplotu v nejteplejším období roku od května do srpna. Největší teplotní rozdíl činí asi 6 °C a zůstává zachován po značnou část daného období.


Obrázek 4: Porovnání výsledné vnitřní teploty
With awning – S markýzou
With roller shutter – S venkovní roletou

Simulační software

Pro výpočty byl použit simulační software VELUX Energy and Indoor Climate Visualizer 2.1, sestavení 47. Další informace o softwaru najdete na adrese http://eic.velux.com nebo v návodu k softwaru (k dispozici on-line na stejných webových stránkách). Výpočty a simulace provedl Thorbjørn Færing Asmussen a Anna Karina Hammelev Hansenová, z Centra pro denní světlo, energii a vnitřní prostředí společnosti VELUX A/S.


Výrobní sortiment společnosti VELUX zahrnuje široký výběr střešních oken, světlovodů i řešení pro ploché střechy. VELUX také nabízí celou škálu stínicích a dekorativních doplňků – od rolet, žaluzií až po venkovní markýzy a venkovní rolety včetně kompletního systému montážních a ovládacích prvků na manuální či na dálkové elektrické či solární ovládání.
Zdroj: VELUX Česká republika, s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 01.09.14 10:00
Návštěvnost: 2890 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.