NPÚ se chce více zaměřit na stavby 2. poloviny 20. století

Vložil
ČTK
09.04.2014 21:25
Praha

Brněnský hotel International (foto: Miroslav Divina)
Praha - Experti Národního památkového ústavu (NPÚ) chtějí chránit urbanismus brněnského sídliště Lesná, hotel International v tomtéž městě a Novou scénu Národního divadla. Podají proto návrhy na jejich prohlášení za kulturní památku ministerstvu kultury, které o památkové ochraně rozhoduje. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá s odvoláním na první schůzku nové komise pro ochranu památek druhé poloviny 20. století. Komise vznikla jako poradní orgán ředitelky NPÚ.
    "Komisi jsme vytvořili z důvodu chybějící širší veřejné diskuse o hodnotě architektonických děl převážně z 60. až 80. let 20. století," řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková, která je sama odbornicí na moderní architekturu. V komisi jsou historikové a teoretikové architektury Ondřej Beneš, Karel Doležel, Matúš Dulla, Jiří Kotalík, Zdeněk Lukeš, Jakub Potůček, Martin Strakoš a Rostislav Švácha.
    "Z pohledu tradiční památkové péče může být upřednostňováno zachování historické hodnoty městské struktury bez ohledu na kvality individuální stavby z uvedeného období. Může se tak stát, že cenné a kvalitní budovy z nedávné minulosti jsou ohroženy nebo dokonce nenávratně zničeny, jako například obchodní dům Ještěd v Liberci," upozornila Goryczková.
    Sídliště Lesná vzniklo v letech 1962 až 1973 podle projektu Viktora Rudiše, Ivana Veselého a Františka Zounka jako první velký soubor kompletní bytové výstavby realizovaný prefabrikovanou průmyslovou výrobou. Hlavní hodnota Lesné je podle komise v unikátním urbanistickém konceptu a atraktivitě lokality doplněných souborem kvalitních děl od předních československých umělců.
    Brněnský hotel International byl dokončen v roce 1962, podle soutěžního návrhu Viléma Kuby jej postavili architekti Arnošt Krejza a Miroslav Kramoliš. Od roku 1987 byl památkově chráněn jako ukázka bruselského stylu s uplatněním nových soudobých materiálů doplněná špičkovými uměleckými díly. Ministerstvo kultury loni na žádost vlastníka ochranu sejmulo, komise ji ale doporučuje vrátit.
    Nová scéna Národního divadla od Karla Pragera z počátku 80. let vzbuzuje emoce obojího druhu, což komise vnímá jako pozitivní. Jako podstatné hodnoty stavby experti označují fasádu a centrální schodiště i urbanistický koncept: reakce na historickou budovu divadla a vytvoření odstupu se vznikem piazzety, měřítko domu, provázanost funkce a provozu i jedinečný divadelní sál. Komise proto doporučí stavbu k individuální památkové ochraně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články