Mladí architekti přivedou k životu „opuštěný industriál“

6. ročník soutěže Young Architect Award začíná

Vložil
Tisková zpráva
24.02.2014 08:05
Praha - Na účastníky letošní mezinárodní soutěže talentů Young Architect Award 2014 čeká nelehký úkol, kterým je znovuoživení nevyužívaných výrobních objektů a technických areálů. Zájemci z řad studentů a začínajících architektů, kteří nepřesáhli věk 33 let, mohou od 20. února 2014 přihlásit své práce na téma „Bolavá místa měst a obcí – opuštěný industriál“. Soutěžící by měli nejen zpracovat samotný projekt, ale i vhodně identifikovat a vyhledat problémové místo z řad opuštěných areálů továren, skladů, přístavů nebo nádraží. Projekty mohou pomoci zahájit diskuzi o budoucí výstavbě mezi obyvateli měst a zastupiteli. Patronem soutěže se stal světoznámý český výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek.
Soutěžící z řad studentů či absolventů oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidakti praktikující v oboru mohou své projekty přihlásit do kategorie Ideové studie. Na výběr mají lokality, které označili zástupci dotčených měst a obcí společně s územními odbornými pracovišti Národního památkového ústavu. Jedná se o objekty či areály nádražní, vojenské, dopravní, zemědělské, důlní šachty, ale i o prostředí, v němž se pomalu "degradovala struktura zástavby", jde např. o bývalou elektrárnu a teplárnu v Holešovicích a budovu Žižkovského nádraží v Praze, Brněnskou přehradu nebo lokalitu autobusového nádraží v Liberci. Účastníci si však mohou také zvolit vlastní místo, které považují za problémové a které splňuje kritéria soutěže.

Odbornou porotu povede Tomáš Šenberger
„V českých zemích většinou hledíme na opuštěná průmyslová území rozpačitě, bez nápadu a vůle k využití dochovaných industriálních stop, identifikujících místo i kontext. V tomto ohledu bude i soutěžní přehlídka pozitivní,“ uvádí k soutěži předseda poroty, Tomáš Šenberger z FSv ČVUT v Praze. Na hodnocení se bude dále podílet generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, Jiří Janďourek z FUA TU v Liberci, ATAK architekti a Hana Ryšavá. Dále pak za Nadaci „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“ Josef Pechar a Benjamin Fragner z VCPD FA ČVUT v Praze.

Mladé talenty podporuje i Bořek Šípek, patron soutěže
Záštitu nad letošním ročníkem soutěže přijal přední český i světový architekt Bořek Šípek. „V dnešní době mají mladí lidé problémy zapojit se do praxe. Je těžké dostat se ke konkrétní zakázce, na které by dokázali, co umí, a zároveň si potřebují budovat jméno pro svou kariéru. Soutěž obě tyto možnosti otevírá. Proto ji podporuji.“

Více informací: www.yaa.cz

Termíny Young Architect Award 2014:

Vyhlášení 6. ročníku soutěže Young Architect Award: 20. 2. 2014
Uzávěrka přihlášek: 3. 7. 2014, do 15 hodin
Jednání odborné poroty: 3. - 4. 9. 2014
Vyhlášení nominací: 8. 9. 2014
Slavnostní vyhlášení výsledků: 16. 9. 2014
Putovní výstava: 9/2014 - 4/2015

Generální partner: Beton Brož
Partneři: Platforma Industriální stopy, Nadace "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových", FOR ARCH
Záštita: ČKA, ČKAIT, SMO ČR, MŠMT, MK, statutární města: Brno, Ostrava, Liberec, ČVUT v Praze, FUA TU v Liberci, ZF Mendelova univerzita v Brně, FA STU v Bratislave
Hlavní mediální partneři: Moderní obec, archiweb.cz
Mediální partneři: ARCHITEKT – vydavatelství KABINET, ERA21, ASB, Střechy-Fasády-Izolace, Stavitel, EARCH., eStav.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články