Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Contesting Space II : Elke Krasny

V rámci přednáškové série Contesting Space / Architecture as a Social Practice II vystoupí v úterý 7. ledna 2014 od 18:00 hodin, v aule A310, na FA VUT v Brně vídeňská kurátorka Elke Krasny s přednáškou On urban curating.

Dnešní městský život je ve znamení snahy „být veřejný a současný“. Aktivizmus a potřeby jsou neoddělitelně svázány. To co se nestane veřejným, jakoby neexistovalo. To co není manifestováno veřejně, si sotva může nárokovat nějaký účinek. Ti, kdo neprosazují svá práva na veřejnosti, přestávají participovat na současné produkci. Veřejný prostor – i veřejný čas – se stali novými městskými hranicemi. Městští kurátoři jsou sami nedílnou součástí nejednoznačností, konfliktů a protikladů, které utvářejí současné procesy urbanizace. Tyto jsou ve znamení neoliberalizmu, umocněné gentrifikace, převažující krize, úsporných opatření a nerovnosti. Stejně tak jsou pro ně příznačné bottom-up strategie, diasporické vazby, migrující znalosti, práva městských hnutí, samoorganizace a usilování o sociální a prostorovou spravedlnost.
V této přednášce budu prezentovat nástin reálné i imaginární historiografie městského kurátorství a podělím se o příklady ze své na výzkumu založené kurátorské práce ve Vídni, Hongkongu a Vancouveru.

Elke Krasny přednáší a je odborným asistentem na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 2013 byla hostujícím profesorem na Akademii výtvarných umění v Norimberku v Magisterském programu pro Architekturu a Urban Studies. V roce 2012 byla hostujícím vyučujícím v Canadian Centre for Architecture v Montreálu. V roce 2006 byla hostujícím profesorem na Univerzitě v Brémách v Němcku.
V roce 2011 byla residenčním kurátorem v Hongkongu v rámci Hongkong Community Museum Project a v roce 2012 byla rezidenčním umělcem v Audain Gallery na Simon Fraser University ve Vancouveru v Kanadě.
Je editorem a autorem řady knih o architektuře a urbanismu a feministické historiografii. Její texty byly široce publikovány v knihách editorských výběrů, výstavních katalogů a periodicích. Výstavy pod její kurátorskou patronací zahrnují The Force is in the Mind. The Making of Architecture ve Vídeňském centru architektury (Architekturzentrum Wien), Penser tout Haut. Faire l’Architecture v Centre de Design de l’UQAM v Montrálu a Dalhousie University v Halifaxu v Kanadě a výstavy Hongkong City Telling a Mapping the Everyday: Neighborhood Claims for the Future v Audain Gallery ve Vancouveru.
V roce 2012 její výstava Hands-on Urbanism 1850-2012. The Right to Green byla prezentována ve Vídeňském centru architektury a následně na základě pozvání Davida Chipperfilda v Centrálním pavilonu na Bienále architektury v Benátkách v roce 2012.

Více informací >
Zdroj: SOFA
Vložil: Tisková zpráva, 04.01.14 12:55
Návštěvnost: 2101 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.