Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Modlitebna sboru Církve bratrské v Litomyšli
Modlitebna sboru Církve bratrské v Litomyšli

Stavba shrnuje principy starověkých a novověkých architektur do jednoduchého konceptu využívajícího terénní konfiguraci a transformuje principy různých klasických kultur. Stavba, ač malých rozměrů, „sahá až do mraků“ a jako symbolická cesta ubíhá do dálky. Zahloubením stavby jsme dosáhli optimální zvukové pohody na straně jedné a minimálního objemu na straně druhé. Exteriér je realizován s ohledem na odolnost proti vandalům – pohledový beton je opatřen transparentními nátěry, otvory jsou vyplněny bezpečnostním sklem s fólií. Interiér je řešen tak, aby pro nevelkou komunitu vytvářel příjemné domácí prostředí. Je jednoduchý, určený k dotvoření zelení.
Užité stavební konstrukce zahrnují pohledový železobeton, tepelné izolace, dřevěný a kamenný obklad. Vnější strukturální zasklení tvoří konstrukce z žárově zinkované oceli. Dřevěná eurookna jsou zvenku natřena stříbrnou barvou a zevnitř ošetřena olejem. Vchodové zasklení má hliníkový rám. Prostor sjednocuje podlaha z lité stěrky. Na stěnách se střídají pohledový beton, dřevěný obklad a bílá omítka. K dotvoření kostela byli přizváni umělci Karel Malich (oltářní část) a Václav Cígler (skleněný kříž).

V roce 2007 měla Církev bratrská v Litomyšli za sebou téměř sto let působení. Na její platformě vznikla v regionu zařízení občanského sdružení Naděje, která dnes působí v České Třebové, Vysokém Mýtě a Litomyšli. Potýkala se však s nedostatečným zázemím. Od dob svého vzniku užívala dům ve vilové zástavbě v Nádražní ulici, který prošel několika přestavbami. V posledních letech pak také z kapacitních důvodů prostory adaptované, sloužící primárně k jinému účelu. Po zvážení všech možných řešení neuspokojivé situace bylo rozhodnuto o výstavbě nového kostela na „zelené louce“. K tomuto rozhodnutí napomohlo město Litomyšl, které sboru darovalo pozemek a podílelo se na výběru architektonického řešení prostřednictvím vyzvané soutěže. V ní byl vybrán návrh Zdeňka Fránka. V návrhu se Zdeněk Fránek nechal vést mottem, které bylo vybráno zadavatelem: Bože, tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků tvoje věrnost. Žalm 57,11. Náplň stavby tvoří sál pro 150 lidí, dvě víceúčelové klubovny a společenský vestibul se zázemím. Snahou bylo vytvořit příjemné, důstojné a variabilní prostředí, umožňující využití pro kulturní a vzdělávací akce. Do 2. nadzemního podlaží je situován byt pro kazatele sboru a jeho rodinu. Stavba byla zahájena v listopadu 2008 a už 25. prosince 2009 se v rozestavěném kostele uskutečnila první Vánoční bohoslužba. Objekt byl dokončen a zkolaudován na konci listopadu 2010 a 4. prosince byl slavnostně otevřen.
V Rakousku, Francii či Řecku lze nalézt místní kostely otevřené po celý den. Prvotním záměrem této stavby je také vytvořit moderní otevřený prostor pro slyšení evangelia, ztišení se a zastavení člověka. Až symbolicky s tímto záměrem kontrastuje vytížená kapacitní komunikace I/35 ohraničující pozemek. Budova nabízí možné odpovědi na otázky co je to liturgický prostor či liturgie ve vztahu k soudobé architektuře.
Zdroj: sbor Církve bratrské v Litomyšli

Hlavní sál
Současná architektura má na to, aby byla osvobozena od zátěže mechanicky používaných pravidel kanonických vázaností. Málokterý architekt však dokáže využít této nabídky svobodně, kreativně, bez předsudků a s pokorou. Zdeňkovi Fránkovi se to v případě litomyšlského kostela velmi podařilo. Jednoduchým srozumitelným koncepčním gestem v uspořádání podlah a stropů stavby dokázal vytvořit prostor, který je zároveň moderní i archetypální, bezvadně se pojí se zemí i poukazuje k nebeským výšinám, člověku dává poznat kompresi i expanzi a po zápase s tmou nechává vítězit světlo. Jde o koncept spirituálního prostoru, který vysoce řadím nad jiné u nás v poslední době realizované.
Josef Pleskot, architekt

Prostor klubovny
Stavba nového kostela Církve bratrské je pro mne nejen dalším důkazem toho, že Litomyšl je město schopné jít architektonicky citlivě s dobou, ale zároveň i symbolem vyslyšení hlasů obyčejných lidí, kteří hledají plnohodnotné místo pro svá nejen duchovní setkání. Zdárné dokončení jakéhokoli projektu, na kterém se podílejí lidé vlastními prostředky, vůlí, s dobrým úmyslem a pokorou, považuji za úspěch a jsem rád, že se právě v Litomyšli toto podařilo.
Michal Kortyš, starosta Litomyšle

Použití YTONG zděné konstrukce
"Zděné konstrukce jsou provedeny z  tvárnic Ytong, které byly zvoleny z několika důvodů. Jejich velkou výhodou je nízká hmotnost, díky které nedochází ke zbytečnému zatěžování a zvětšování dimenzí monolitických železobetonových konstrukcí,“ říká architekt, který je s oblibou používá i pro jejich dobrou tvarovatelnost. S ní na stavbě pracuje až do posledního momentu.


místo stavby: Moravská ulice, Litomyšl
účel stavby: modlitebna a komunitní centrum
investor: sbor Církve bratrské v Litomyšli
autor: Zdeněk Fránek / Fránek Architects
stavební část: Jakub Hrbata
grafika: Alena Javorská
projekt: 2008
realizace: 2009–2010
zastavěná plocha: 490 m2
obestavěný prostor: 2 900 m3
náklady: 19 mil. Kč;
foto: Xella, sbor Církve bratrské v Litomyšli

-> Stavby: Modlitebna Církve bratrské v Litomyšli

autor textu: redakce ERA21
Zdroj: Xella CZ, s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 26.09.13 11:40
Návštěvnost: 5602 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.