Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Šrámy na duši

Jeden z mých stavebníků říká, že dům musí mít duši. Vlastně tím vystihnul podstatu architektury. Architekti promítají do svých návrhů něco víc než jen kubíky cihel, omítek, krovů a komínů. A právě tomu něčemu navíc můžeme klidně říkat duše.
Příměr o duši mi nedávno vytanul na mysli, když jsem procházel kolem domu, který pochází z 30. let minulého století. Právě toto období je pro Brno určující. V Brně se může postavit zbrusu nové Guggenheimovo muzeum nebo ultra moderní nádraží, ale stejně bude Brno nadále spojováno s meziválečným funkcionalismem - zlatou érou v dějinách architektury Brna. V tomto období vzniklo tolik kvalitních a krásných staveb, že se tomu dnes ani nechce věřit.
Duší těchto domů je jejich účelnost, střídmost ve výrazu, ladnost a krása konstrukce. Snad proto, že je jich v Brně tolik, dochází k ledabylému zacházení s nimi a namísto ochrany našeho místního fenoménu je tento brán na lehkou váhu. Je jasné, že každý dům vyžaduje čas od času zásadnější rekonstrukci. Velkou slabinou meziválečných staveb jsou špatné tepelné vlastnosti jejich obvodových stěn, nepříliš izolující okna a podobně. Avšak jsou to právě tyto prvky, které utvářejí duši domu. Občas mám pocit, že slyším tesknivé volání těchto domů o pomoc. Jejich ústa ale zalepí polystyrenové zateplení nejlépe pojednané akrylátovou barvou veselého odstínu a namísto očí do duše přijdou plastová okna s masitými rámy. Tu a tam se fasáda dozdobí betonovou napodobeninou kamene nebo antický plastový detail květináče zútulní závětří u domu. Co zbyde z oné krásné pravdivé duše domu? Pokřivenost a deviace se už v budoucnu jen těžko napraví.
Neskutečně hrůznou kapitolou jsou však nové interiéry funkcionalistických domů. Podobně jako dnes, tak i ve 30. letech platilo, že vnější podoba domu souzněla s interiérem. Praktický a elegantní mobiliář doplňovala spousta vestavného nábytku na míru. Vše z poctivých a ušlechtilých materiálů. Spíše než na přeplácanost a na patvary se dbalo na vyváženost a soulad prvků.
Jeden z hollywoodských filmů nedávné doby se jmenuje Čistá duše. Doufám, že až se bude natáčet film o brněnském meziválečném funkcionalismu, bude plný hvězd a jeho hlavní hrdina Avion se v závěru naučí žít se svou současnou konzumní schizofrenií.
Autor: Jan Kratochvíl, 10.08.05 17:25
Návštěvnost: 8181 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.