Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
QUARRY LIFE AWARD: Seznamte se s vítěznými projekty soutěže na podporu biodiverzity
QUARRY LIFE AWARD: Seznamte se s vítěznými projekty soutěže na podporu biodiverzity

V pondělí, 5. listopadu 2012 proběhlo v prostorách brněnského Pavilonu Anthropos slavnostní vyhlášení výsledků národního kola mezinárodní vědecké a vzdělávací soutěže Quarry Life Award.

Projekty posuzovala odborná porota ve složení: Doc. Mgr. Lubomír Tichý, Ph.D., RNDr. Václav Cílek, CSc., Ing. Jan Hrozek a Prof. RNDr. Karel Prach.
Soutěž určená pro studenty a výzkumné pracovníky byla vyhlášena v září 2011 společnostmi Českomoravský cement, a.s. a Českomoravský štěrk, a.s. Jejím cílem byla podpora biodiverzity v průběhu těžby i v procesu rekultivace a také osvěta a posílení povědomí o biologické hodnotě těžebních prostor. Národní odborná porota vybrala čtyři vítěze, kteří byli oceněni trofejemi a finanční částkou v celkové výši 11 000 euro. Jejich projekty postoupily do mezinárodního kola, kde se utkají s projekty z dalších 17 zemí, vyhlášení výsledků mezinárodního kola se odehraje 13. prosince v německém Heidelbergu.

Album fotografií ze slavnostního vyhlášení můžete najít na Facebookovém profilu skupiny HeidelbergCement v ČR: www.facebook.com/HeidelbergCementCR

1. Místo: Cep II – pískovna pro biodiverzitu

Autoři vítězného projektu si na jeho začátku kladli otázku: Který způsob obnovy je pro ochranu biodiverzity v pískovnách nejlepší – spontánní sukcese, řízená sukcese nebo technická rekultivace?
Vítězný projekt byl realizován v pískovně Cep II na Třeboňsku.
Svůj výzkum na toto téma uskutečnili v pískovně Cep II na Třeboňsku. Jelikož zde doposud nebyl prováděn podrobnější biologický monitoring, začal autorský tým pod vedením Mgr. Kláry Řehounkové, PhD. s rozsáhlým botanickým a zoologickým průzkumem břehů rekultivovaných v minulosti. Ve druhé fázi projektu byla porovnána zjištěná druhová biodiverzita a zastoupení ohrožených druhů mezi různými typy rekultivací.
Navržené úpravy břehů se pod dohledem zástupců autorského týmu podařilo zrealizovat již v říjnu 2012.
Výsledky srovnání potvrdily dřívější zkušenosti členů týmu – plochy ponechané spontánní nebo řízené sukcesi hostí daleko větší množství druhů než borové monokultury. Na základě výsledků analýz byl navržen projekt obnovy části pískovny určené k rekultivaci a doporučen způsob péče o stávající rekultivované plochy.
Podívejte se, jak představují svůj projekt sami autoři na následujícím videu.Další oceněné projekty

Na druhém místě se umístila Mgr. Marie Vymazalová z brněnské Masarykovy university s projektem "Zvýšení biodiverzity krajiny využitím vytěženého prostoru a navážky (Lom Mokrá)".
Na druhém místě
se umístil projekt autorky Mgr. Marie Vymazalové, jehož výsledkem je čtyř-fázový návrh rekultivace části vytěženého prostoru ve vápencovém lomu Mokrá u Brna. Tento návrh zahrnoval jak průběh technické rekultivace, tak především postup založení stepních trávníků metodou řízené sukcese.

Představení projektu "Zvýšení biodiverzity krajiny využitím vytěženého prostoru a navážky (lom Mokrá)"
O třetí místo se potom dělí dva projekty.
Projekt „Škola v lomu“ byl jako jediný soutěžní projekt zaměřen výhradně na vzdělávání. Tým pod vedením Ing. Lucie Jánošíkové provedl žáky těžebním prostorem a ukázal jim, že lom není pouze mrtvé místo určené k získávání nerostných surovin, ale unikátní ekosystém s velkou druhovou diverzitou. Nedílnou součástí projektu bylo i výtvarné zpracování zážitků a vernisáž výtvarných děl dětí. Rovněž na třetím místě se umístil tým vedený Mgr. Barborou Křížkovou, který provedl v lomu Špička u Prahy entomologický a vegetační průzkum. Na základě výsledků pak navrhl managementová opatření během a po ukončení těžby tak, aby byl výskyt žádoucích druhů podpořen a výskyt invazních rostlin naopak omezen.

Představení projektu "Škola v lomu"Představení projektu "Aktivní těžba vápence a její pozitivní dopad na biodiverzitu lomu a jeho okolí (lom Špička)"
Tiskovou zprávu z vyhlášení výsledků soutěže si můžete stáhnout zde.

www.quarrylifeaward.cz

Zdroj: Českomoravský cement, a.s
Vložil: Pavlína Drbálková, 13.11.12 09:25
Návštěvnost: 6164 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.