Brno se s pomocí vily Tugendhat představuje v New Yorku

Vložil
ČTK
02.10.2012 20:55
USA

New York

foto: David Židlický
New York - Moravská metropole Brno se v těchto dnech představuje v New Yorku jako město i místo pro podnikání. Pomáhá mu k tomu výstava v České národní budově na Manhattanu věnovaná brněnskému funkcionalismu, a především nedávno zrekonstruované vily Tugendhat. V pondělí slavnou stavbu architekta Ludwiga Miese van der Rohe přiblížily přednášky, ale i dokumentární film České televize. Dnes na ně naváže seminář o podnikatelských a vědecko-výzkumných příležitostech v Brně.

    Marie Zezůlková z brněnské radnice ČTK řekla, že spojování kulturního dědictví s aktuálními možnostmi je nyní trendem, s jehož pomocí města lákají nové investice. Projekt, který vznikl ve spolupráci s newyorským generálním konzulátem, zaujal i americké firmy, které už v Brně působí.
    "Je to pro ně docela zajímavý způsob, jak jejich mateřským společnostem v USA ukázat, co vlastně Brno je, jaký je tam potenciál," uvedl Zezůlková. Dodala, že americká společnost Honeywell již například nyní v moravské metropoli nemá jen výrobu, ale přesouvá tam i výzkum.
    Dvoudenní prezentace v New Yorku by Brnu měla pomoci najít nové partnery, ale i prohloubit vztahy s těmi současnými. Dnes město zájemcům představí rozvojový potenciál, ale i stěžejní projekty vybudované ve spolupráci s americkými firmami anebo napojené na americké partnery. Jde například o Mezinárodní centrum klinického výzkumu budované ve spolupráci s proslulou americkou klinikou Mayo či Středoevropský technologický institut.
    "V silné konkurenci měst je často rozhodujícím faktorem také genius loci příslušné lokality, její infrastruktura, návaznost na historické tradice, kultura, zkrátka vše, co z města vytváří příjemné místo pro život. Jsme přesvědčeni, že právě v těchto oblastech máme co nabídnout," řekl již dříve brněnský primátor Roman Onderka, který nakonec do New Yorku kvůli nemoci nedorazil.
    Vilu Tugendhat letos její správa zpřístupnila veřejnosti po náročné rekonstrukci. Památková obnova začala v lednu 2010 a trvala zhruba dva roky. Náklady na restaurování dosáhly 174 milionů korun. Tugendhat je na seznamu památek UNESCO.
0 komentářů
přidat komentář

Související články