Projekt nové lávky přes Berounku vyvolává odpor, vadí ochráncům

Vložil
ČTK
02.10.2012 20:15
Plzeň

Plzeň - Rozporuplné reakce vyvolává připravovaný projekt nové lávky přes řeku Berounku, jež má spojit Olešnou u Němčovic na Rokycansku a Čívice na severním Plzeňsku. Konstrukce lávky, která by měla vést v údolní nivě, vadí ochráncům přírody i dalším subjektům. Podle ekologů se lávka stane smrtelnou překážkou pro migrující ptactvo, podle chatařů zásadně naruší životní prostředí. Jednotní v posouzení nejsou ani úředníci, proto zatím není jasné, zda projekt, jenž má spojit dva mikroregiony, nakonec bude realizován, zjistila ČTK.
    "Z informací, které mám, se jedná o naprosto technicky nevyhovující konstrukci. Svisle vedoucí kotvící lana lávky jsou vedena do oblouku a ještě pod špatným úhlem. Uprostřed profilu koryta řeky jsou na betonovém oblouku lana kotvena v nejvyšším bodě, což nemají velcí ptáci jako volavky, labutě nebo orel mořský vůbec šanci přeletět. I kdyby si lan všimli a chtěli je nadlétnout, tak ta jsou vedena přímo proti nim a srazí se o ně," řekl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Berounku označil za migrační dálnici pro stovky živočichů z celého kraje.
    V podobném duchu se v nezávazném vyjádření vyslovil i odbor životního prostředí Plzeňského kraje, podklad se týkal právě dopadů na ptactvo. "Museli jsme konstatovat, že nemáme námitek proti přemostění Berounky jako takové, ale důrazně upozorňujeme na nevhodně navržené stavebně- architektonické řešení lávky," řekl ČTK referent odboru Jiří Vlček.
    S takovým názorem ale nesouhlasí starosta Němčovic Karel Ferschmann, jenž stojí u zrodu projektu. "Tento typ lávky nebyl použit poprvé. Tvrzení, že s tím budou mít ptáci problém, je nepodložené, je to představa, že by to tak mohlo být. Vždy říkám, že ptáci nejsou blbí a pokud je tam něco nenažene, tak nevidím důvod, proč by se měli někde věšet," uvedl. Projektantem je podle něj renomovaná firma, jejíž návrhy se realizují po celém světě.
    V názoru na projekt se zatím rozcházejí i úřady, jež posuzovaly zásah do krajinného rázu. Protože lávka spojuje dva okresy, vyjadřoval se k němu odbor životního prostředí z Nýřan příslušný pro Plzeň-sever a s projektem souhlasil, a pak Rokycany, jež vydaly nesouhlasné stanovisko. Podle Ferschmanna rokycanský odbor argumentoval tím, že v územním plánu kraje se počítá s komunikací přes katastr Olešná směřující k připojení severního Kralovicka na dálnici a v souvislosti s tím i s mostem přes řeku asi o čtvrt kilometru dál, než by měla být lávka. "Stavební úřad, jenž měl řešit stavební povolení, měl dvě různá stanoviska, takže nám naši žádost zamítl. Proto jsme se odvolali ke krajskému úřadu," vysvětlil Ferschmann.
    Podle vedoucího krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala se nyní budou přezkoumávat obě rozdílná stanoviska. Kraj si navíc vyžádal názor nezávislého experta, jenž se vyjádří k zásahu do krajinného rázu. Problematika dopadu stavby například na ptáky by se měla zohledňovat až v územním řízení, pokud projekt dostane souhlas.
    Proti lávce protestují i chataři. Důvodem jejich nesouhlasu je údajně zásadní narušení krajinného rázu údolní řeky a prý také mrhání s penězmi EU a státu. Rozpočet na lávku je deset milionů Kč.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
chataři
Tomáš Pavlas
02.10.12 09:20
nechataři
T. Fiala
02.10.12 11:43
re: nechatari
Jan Izák
03.10.12 11:38
Nic moc lávka
robert
03.10.12 12:10
nechataři II.
T. Fiala
03.10.12 02:51
zobrazit všechny komentáře