Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Cembrit - vítěz mezinárodní architektonické soutěže Bullhorn
Cembrit - vítěz mezinárodní architektonické soutěže Bullhorn

Zahájení a průběh soutěže
Na začátku října spořádala společnost Cembrit a.s. mezinárodní architektonickou soutěž s názvem Bullhorn. Úkolem architektů a projektantů bylo vypracování koncepčního architektonického návrhu nádraží Malmi Station v Helsinkách. Zúčastnilo se 97 architektů a projektantů z celého světa, kteří soutěžili o mezinárodní publicitu a zajímavé finanční odměny.

Vyhlášení vítězů
Porotu nejvíce zaujal návrh Švédské dvojice architektů Selime Osmana a Ilyas Awadhové a získali tak první cenu v hodnotě 10.000 Eur. Jejich návrh „Papilio“ zaujal především poetickým ztvárněním celého komplexu a netradičním použitím vláknocementu v živém návrhu s množstvím motýlů v pohybu. Tři vítězné prototypy jsou nyní součástí výstavy Bullhorn-Cembrit Design Competition v Helsinkách.

1. místo - „Papilio“ přesvědčil porotu především využitím potenciálu vláknocementu v netradičním motivu ze světa motýlů.

Architekti Selime Osman a Ilias Awadhová čerpali svou inspiraci při vytváření návrhu z roje poletujících motýlů. Dokázali prostřednictvím použití modulových vláknocementových motýlů obohatit vláknocementový materiál o třetí dimenzi. Základním prvkem pro jejich vytvoření jsou trojúhelníky z fasádních desek.
Pomocí této jednoduché organické formy a živých barev se jim podařilo přinést svěží vítr do jednotvárného prostředí tranzitní stanice. Porota ocenila také potenciál pro další použití a rozvoj, který v sobě celý návrh skrývá.


2. místo - Arklab servíroval designovou vafli z vláknocementu

Druhé místo v soutěži obsadil a výhru 7 500 € vyhrál návrh „Malmi waffles“ švédského architekta Arklaba Sthlmolma. Návrh odkrývá další možnosti použití vlnité vláknocementové desky, která se již přes 100 let používá jako střešní krytina pro velké halové objekty i bytové domy. Pomocí těchto desek vytvořil velmi dynamickou stavbu, která mění svůj vzhled zároveň se změnou úhlu pohledu či postavení pozorovatele. Při pohledu ze strany se vlny desek mění v ornamenty s velmi zajímavými odlesky. Při přímém pohledu se kontury ztrácí ve struktuře celého komplexu.


3. místo - „MDSURP“ objevuje kouzlo opakování

Návrh „MDSURP“ ruských architektů Maxima Beateva a Anny Suprunovy poukazuje na pohyb a variabilitu celého tranzitního prostoru. Návrh připomíná racky, mraky či let. V modulovém systému byly v souladu se zadáním poroty použity vláknocementové fasádní desky. Především jejich čistý a jasný design a výborně se hodní pro opakované použití při řešení tak rozlehlého projektu, jako je tento.Společnost Cembrit a.s. děkuje všem , kteří se soutěže jakkoliv účastnili a svými návrhy přispěli k velmi vysoké kvalitě soutěže.
Vybrat nejlepší tři řešení nebyl jednoduchý úkol“, říká členka poroty Mr. EsaRuskeepaa, Architekt, ERA. „Kvalita přihlášených návrhů byla velmi vysoká a my jsme viděli mnoho velmi zajímavých řešení tohoto místa.“ Po dvou dnech vybrala porota nejlepších 15 návrhů, ze kterých byly následně vybrány 3 pro další zpracování prototypů. Ty byly pouhý jeden den před závěrečnou ceremonií znovu posuzovány ve výrobním závodě ve Finsku . „Když jsme viděli hlavní prvky vítězných návrhů  v měřítku 1:1, teprve jsme dokázali naplno ocenit využití vláknocementového materiálu“.


Zdroj: Cembrit a.s.
Vložil: Tisková zpráva, 13.06.12 12:00
Návštěvnost: 5561 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Katalog
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.