Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plzeň má nové místo pro současné umění, vzniká v bývalé papírně

foto: pap-rna.cz
Plzeň - V Plzni vzniká nový obrovský prostor pro současné umění. Skupina lidí začíná postupně zpřístupňovat část industriálního objektu bývalé papírny v Zahradní ulici u řeky na Slovanech, plochu asi 1000 metrů čtverečních v prvním patře objektu využije pro projekty současného tance, hudby i výtvarného umění. Součástí by měly být i stálé instalace. Nové centrum se jmenuje Pap-rna, řekl dnes ČTK Jaroslav Bláha, jeden z iniciátorů projektu.

    "Jsme sdružení asi 13 nadšenců, tanečníků, umělců, pracujících a máme společný zájem. Chceme umožnit lidem, aby se měli kde realizovat. Cítili jsme potřebu, i z vlastní umělecké branže, mít zde nějaký prostor, a tak jsme si ho udělali," uvedl.
    Podle něj v bývalé papírně nyní vzniká to, co je ve světě už dávno běžné, tedy, že se využije opuštěný industriální prostor pro kulturu. "Staré továrny se rekultivují a využívají. My chceme prostor použít takový, jaký je a aplikovat tam hudbu, pohyb a výtvarné umění. Otevřená volná plocha se bude upravovat na míru každé akci," vysvětlil.
    Sdružení už má k dispozici takzvané divadelní výkryty neboli velké černé plochy látky, které umožňují pracovat s prostorem, uzavřít ho. "Může se tam odehrávat divadlo s plnohodnotnými světly, hudbou, jevištěm, hledištěm," řekl Bláha. Projekt je podle něj zatím financován hlavně ze soukromých zdrojů lidí, kteří se v něm angažují, vazby má na grafické studio Petrohrad a sdružení Pilsen Live, podporuje ho také podnikatel, jenž v přízemí objektu provozuje motokáry.
    "Ideální stav je takový, že tam budou i stálé instalace větších uměleckých děl, ať už obrazů, soch, živého umění, práce ze dřeva, plastu, čehokoliv, a to by doplnil program jako například koncerty, performance a další," řekl Bláha. Podle jeho slov je nyní vše v rozjezdu, v průběhu letošní sezony vznikne plán na příští rok. Už letos ale lidé mohou navštívit několik akcí. Například ve středu 30. května se v prostoru uskuteční "fashion market" neboli bazar výrobků mladých designerů, návrhářů umění a šperků, v červnu tam budou tanečně-pohybová vystoupení jako součást festivalu Tanec Plzeň.
    Podle Yvony Kreuzmannové, jež se podílela na projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015, jde o důležitý PPP projekt, jenž je vytvořený "zdola" a nabízí další podstatný prostor pro mladé umění.
Autor: ČTK, 29.05.12 22:35
Návštěvnost: 5304 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.