Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Politika úspor energií jde v EU špatným směrem

Praha - Politika energetických úspor v Evropské unii se ubírá špatným směrem, řekl na dnešní konferenci Šetrné budovy 2012 bývalý premiér a předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Nad působením trhu podle něj zatím vítězí regulace, politika a dotace.
     Vhodná strategie úspor energií chybí také v Česku, uvedl Topolánek. Domnívá se, že je chybné podporovat jen úspory energií v budovách. Stejné důležité jsou prý úspory získané při distribuci a výrobě. Zmínil například využití tepla vznikajícího při výrobě elektřiny pro vytápění budov. Výhodnost úspor nemají určovat dotace, ale cena, řekl.
     Situaci kolem úspor energií v Česku kritizoval také předseda představenstva České rady pro šetrné budovy Petr Vogel. "V České republice vládne chaos," řekl. V ČR podle něj v úsporách energií chybí měřitelné cíle a není jasné, jaké parametry je nutné sledovat.
     Na úrovni státu jsou kompetence kolem energetických úspor podle Vogela roztříštěné mezi několik ministerstev, která prý mezi sebou nespolupracují. Na rozdíl od Topolánka ale soudí, že úsporám energií ve stávajících budovách může výrazně pomoci podpůrný program státu.
     Snížení energetické náročnosti v již stojících domech považuje za klíčové i ředitel pro rozvoj obchodu tuzemské stavební skupiny Skanska Leoš Vrzalík. Trend podle něj směřuje k výstavbě domů s nulovou spotřebou energie. "Nevím, jestli to bude v roce 2030 nebo 2050, ale směr je jasný," poznamenal.
     Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2010 musí do 31. prosince 2018 členské státy EU zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.
Autor: ČTK, 10.05.12 22:50
Návštěvnost: 2206 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.