Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
První sezona bez epopeje v Moravském Krumlově

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Moravský Krumlov zažívá první turistickou sezonu, kdy po půl století v tamním zámku není vystaveno slavné dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Na městě je to znát, a to citelně. Ulice, jimiž vždy od jara procházely zástupy turistů, jsou nyní poloprázdné. Restauratéři a hoteliéři očekávají propad tržeb, dokonce až o 30 procent. Turisté již nemají důvod do Krumlova jezdit, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Třetina (TOP 09).
     Epopej tvoří kolekce 20 velkoformátových obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Poprvé byla vystavena v Praze, kde je ode dneška opět k vidění ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Obyvatelé Moravského Krumlova se shodují, že to pro ně není dobrá zpráva. Stejně nelibě nesou i to, že by epopej měla být v Praze až pět let. Všichni totiž doufají, že se do města po brzké opravě zámku vrátí.
     "Dříve byly hospody ve městě plné, teď v nich sedí kolem poledne tři lidé. Cyklisty už tu neuvidíte skoro vůbec. Nemají důvod sem jezdit. Parkoviště u zámku je prázdné," řekl dnes ČTK majitel Penzionu na Skalce Jiří Šanda. Podle něj nemůže být sporu o tom, že je to výsledek přestěhování epopeje do Prahy.
     Jediné, co ji dnes v Moravském Krumlově připomíná, je název hotelu Epopej. Jde o jedno z nejlepších zařízení svého druhu ve městě. Na letošní léto nenajme do své restaurace tři brigádníky, jak tomu bylo v minulosti, protože zákazníků ubylo. Do budoucna se pokusí přilákat je na prezentace vín a zvažuje i  stavbu wellness centra. "Investice je to ale bez Slovanské epopeje nejistá," řekla dnes ČTK majitelka hotelu Hana Tranová.
     Třetina předpokládá, že Moravský Krumlov letos přijde na příjmech spojených s provo- zováním expozice s  epopejí v zámku o nejméně dva miliony korun, což je podle něj pro malé město citelná rána. Připomněl, že za Muchovým dílem do něj mířilo ročně až 25.000 turistů z celého světa.
     Krumlovští proto doufají v brzký návrat epopeje do zámku. Již 3. srpna by měla ministryně Alena Hanáková s vedením radnice, Jihomoravského kraje a slovenské firmy Incheba, jíž zámek v Moravském Krumlově patří, podepsat memorandum o jeho obnově. Do zrekonstruovaných prostor by se pak měla epopej vrátit. Záležet to bude ovšem na domluvě mezi vlastníkem díla, tedy Prahou, a zástupci moravskokrumlovské radnice.
     Obyvatelé města často uvádějí, že Praha o Slovanskou epopej neměla zájem. Do Krumlova se dostalo dílo po druhé světové válce ve špatném stavu. Vystaveno bylo po zrestaurování v roce 1963. Z Prahy se tehdy na zachráněné obrazy nikdo z jejích představitelů podívat nepřijel. Dnes se stala obdobná situace. Na otevření výstavy v Praze Moravský Krumlov nevyslal své zástupce.
     "Nikdo nás nezval, s čímž se smíříme. O  epopej zájem máme a pojedeme si pražskou expozici prohlédnout později jako turisté. Jen je mi líto, že si nikdo s pozvánkou nevzpomněl ani na lidi, kteří se u nás o obrazy starali více než 20 let," dodal Třetina.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 09.05.12 20:55
Návštěvnost: 4348 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.