Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vídeňský Ring a moderní excentrická fasáda
Univerzita užitého umění se promění
Vídeňská univerzita užitého umění dostane ke svému 150. výročí novou podobu a bude rozšířena. Vídeňský architekt Wolfgang Tschapeller vyhrál s projektem excentrické přístavby mezinárodní architektonickou soutež. Jedná se o sanaci a rozšíření komplexu staveb na historické okružní třídě Ringstrasse, části zvané Stubenring. Komplex dvou budov architekta Heinricha von Ferstela (*1828 - †1883) a Karla Schwanzera (*1918 - †1975), který leží v zóně světového kulturního dědictví bude rozšířen o unikátní přístavbu.

Tschapeller vyhověl náročným památkovým omezením tím, že se soustředil nádvoří mezi historickou budovou Ferstelovou (1877) a novostavbou Schwanzerovou (1965) na nábřeží říčky Vídeňky. Přístavba vznikne na budově z šedesátých let. Současný trakt spojující budovy a ateliér na nádvoří bude zrušen. Nádvoří se tím otevře směrem k náměstí Oskara Kokoschky, ze kterého bude volný pohled na unikátní přístavbu. Přístavba transparentně vstoupí do nádvoří. Charakterizovat ji bude excentrická fasáda s arkýři, výstupy ve tvaru sklěněných koulí a kuželů. Hlavní vchod bude přesunut přímo na Ring. Budovy budou spojeny skrze podzemní podlaží, které bude osvětleno denním světlem zhora. Schodiště původní budovy budou nahrazena unikátním diagonálním schodištěm. Vzniknou nové posluchárny, menza a ateliéry a další prostranství. Rektor univerzity Gerald Bast se těší, že již bude možné začít s dlouho očekávanou sanací a rozšířením univerzity.

"Rozhodnutím sanovat a rozšířit univerzitu přímo v centru města a vybráním projektu Wolfganga Tschapellera přispívá Univerzita ještě více k tomu, aby byla Vídni jako živému místu aktivního setkávání se s aktuálním uměním a kulturou věnována i nadále mezinárodní pozornost", vyjádřil se rektor. Nová řešení, fasáda a především otevření nádvoří vytvoří živý dynamický prostor pro univerzitu i pro město, světy které se tak ještě více propojí.
Stavba by měla začít v druhé polovině roku 2013. Stavební náklady jsou odhadovány na 46 Mio. EUR.

Univerzita užitého umění Vídeň, "Universität für angewandte Kunst Wien" byla založena v roce 1867 jako Uměleckoprůmyslová škola rakouského muzea pro umění a průmysl "Kunstgewerbeschule des Österreichischen Museums für Kunst und Industrie" a to jako první svého druhu na evropském kontinentě.
Tzv. Angewandte je alma mater Gustava Klima, Kolo Mosera a dalších vyznámných osobností.

Architektonická soutěž:
Odborná porota: Odile Decq, Peter Cook, Benedetta Tagliabue, Sanfort Kwinter, Klaus Kada a Carl Pruscha.
Do souteže se přihlásilo více jak 100 rakouských i zahraničních architektonických ateliérů, do závěrečního výběru postoupilo 14 návrhů. Zadání bylo najít architektonické řešení pro rozšíření této univerzity, která leží v zóně světového kultuního dědictví.
Zdroj: ComPRess Praha
Vložil: Tisková zpráva, 18.04.12 17:25
Návštěvnost: 4230 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.