Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výsledky 3. ročníku studentské soutěže společnosti HELIKA, letní scéna kláštera v Kladrubech
Výsledky 3. ročníku studentské soutěže společnosti HELIKA, letní scéna kláštera v Kladrubech

Architektonická a projekční kancelář HELIKA a.s. uspořádala již 3. ročník studentské architektonické soutěže. Letošní ročník byl zaměřen na zpracování urbanisticko-architektonického návrhu letní scény areálu bývalého benediktinského kláštera v Kladrubech s cílem vytvořit z této kulturní památky polyfunkční kulturní instituci.
Návrhy studentů hodnotili Doc. PhDr. Jiří Kotalík, CSc. (předseda poroty), Ing. arch. Libor Sommer a Akad. arch. Vladimír Kružík.1. místem byli oceněni Kateřina Frejlachova a Martin Špičák z pražské Fakulty architektury ČVUT
2. místo obsadila Alžběta BrůhováVysoké školy umělecko-průmyslové v Praze
3. místo získaly studentky Karolína Mikitová a Hana Stloukalová z Vysokého učení technického v Brně.

Předmětem soutěže bylo vytvoření urbanisticko-architektonického návrhu vycházejícího ze záměru památkové obnovy a rehabilitace národní kulturní památky areálu bývalého benediktinského kláštera v Kladrubech, díla významných barokních architektů Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Cílem soutěže bylo vytvořit polyfunkční kulturní instituci, která bude sloužit nejen jako památkový objekt přístupný veřejnosti, ale i jako vzdělávací centrum pro pořádání kulturních akcí s řadou doplňkových služeb. Studenti měli navrhnout scénu pro 400 diváků s minimálním zázemím potřebným pro diváky a účinkující, ale s co nejširším využitím, např. pro divadlo, balet, koncert nebo kino.

Z došlých návrhů je zřejmé, že pro některé studenty byl těžko uchopitelný vztah a respekt k této významné barokní stavbě a její spojení s novou letní scénou, které by navíc měla splňovat náročné požadavky dnešní doby. Tři vítězné návrhy tuto symbiózu historie a současnosti ale velmi dobře reflektovaly a porota navíc ocenila, že po detailnějším rozpracování by tyto návrhy měly šanci na realizaci v praxi,“ uvedl jeden ze členů poroty Akad. arch. Vladimír Kružík z architektonické a projekční kanceláře HELIKA a.s.

U všech vítězných návrhů porota ocenila správný výběr místa pro letní/lesní scénu uprostřed přilehlého parku.

1. místo
Na návrhu studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze Kateřiny Frejlachové a Martina Špičáka, který byl oceněn prvním místem, porota vyzdvihla také to, že návrh v žádném aspektu nenarušuje historické hodnoty areálu a jeho vztah k památce je nenásilně vyjádřený odkazem na půdorys ambitu a průhledy na vertikální akcenty areálu.. Dalším pozitivem návrhu je jeho architektonická podoba naplňující symboliku přírodní scény „lesního“ amfiteátru a je zároveň adekvátní svému umístěni v přírodním parku u historického areálu. Návrh také vhodně pracuje s naplněním požadavku optimálního zázemí pro přírodní amfiteátr a celkově funkční a typologické řešení, které se jeví jako funkční i v případě, kdy objekt nebude využíván jako letní divadlo.

2. místo
Druhé místo získala Alžběta Brůhová z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, jejíž návrh se vyznačoval minimalistickým řešením postaveným na jednoduché myšlence variabilního scénického prostoru a stejně jako u návrhu oceněného prvním místem ani tento nenarušoval historické hodnoty areálu.
3. místo
U návrhu studentek Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně Karolíny Mikitové a Hany Stloukalové, který se umístil na třetí příčce, porota vyzdvihla naplnění požadavku optimálního zázemí pro přírodní amfiteátr a celkové funkční a typologické řešení a dále patrnou snahu o architekturu adekvátní okolnímu přírodnímu prostředí – minimalistické „orámování“ scén bez použití zadního výkrytu scény.

Oceněné návrhy byly finančně ohodnoceny takto: 1. místo 35 000 Kč, 2. místo 25 000 Kč a 3. místo 15 000 Kč.
Zdroj: Helika a.s.
Vložil: Pavlína Drbálková, 28.11.11 16:10
Návštěvnost: 8420 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.