Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
V Brně se zpřístupní kryt pod Špilberkem

Brno - Brněnské podzemí přístupné veřejnosti by se v příštích letech mělo rozšířit o trasu, která bude vypovídat i obdobích druhé světové války a studené války. Turistické informační centrum (TIC) plánuje zpřístupnit kryt pod hradem Špilberk. Podle šéfky TIC Petry Kačírkové by vybudování trasy nemělo být zvlášť finančně náročné. Už dnes prostory obsahují řadu exponátů, řekla dnes Kačírková novinářům. Kryt se lidem výjimečně otevře tuto neděli při příležitosti Dnů evropského dědictví.
    V krytu je dodnes funkční vzduchotechnika, vytápění i elektroinstalace, protože je stále zařazen mezi objekty civilní obrany. Podle šéfa magistrátního odboru správy majetku Petra Gabriela se tam také pravidelně dělají revize techniky. Z vybavení se zachovaly palandy, telefonní ústředna, rozhlasové vybavení a nádrž na 51 metrů krychlových vody. Podle Kačírkové by však bylo třeba areál dovybavit, například z army výprodejů.
    TIC počítá se zážitkovou prohlídkovou trasou vhodnou pro zájemce o historii, techniku a typicky pro otce se syny. Podle Kačírkové by například při prohlídce mohlo zhasnout elektrické světlo a bylo potřeba rozjet podzemní generátor, který je dodnes funkční. Audiotechnika by prý také mohla simulovat tlakovou vlnu nebo výbuchy.
    Zárodek krytu vznikl ve 20. letech 20. století, když si firma vyrábějící ovocná vína nechala v podzemí pod Špilberkem vyrazit několik štol. Uvnitř skladovala i minerálku a nápoje prodávala v jednom z východů v dnešní Husově ulici.
    Za druhé světové války byl objekt přebudován, tehdy tam podle Kačírkové na nucené práce chodili studenti brněnských gymnázií. V krytu se mohlo ukrýt 450 lidí, sloužil lidem, kteří se při náletech pohybovali v centru a potřebovali se rychle skrýt.
    S krytem se počítalo i v období studené války, a to jako zázemím pro vedení Brna a úředníky magistrátu. Naštěstí kryt nikdy nemuseli použít.
    Podle Kačírkové TIC otevře kryt v neděli veřejnosti, aby ověřil zájem. V  plánu jsou prohlídky po zhruba 30 lidech, zájemci si nejdřív na místě musí ale vyzvednout časovou vstupenku. Podle primátorova náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) by však o prohlídky krytu při jeho stálém zpřístupnění byl zájem. "Lidé jsou podzemím fascinováni. Rozsah podzemí je kdekoli démonizován," uvedl s tím, že kolují například zvěsti, že z Brna vede podzemí chodba do Prahy.
Zdroj: Lucie Kučerová
Vložil: ČTK, 16.09.11 21:50
Návštěvnost: 5327 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.