Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Současní architekti nabídnou odborné exkurze po českých městech

Praha - Exkurze do Národní technické knihovny, cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích současného Brna nebo výlet za dílem architekta Michala Sborwitze - to je jen zlomek akcí, které bude počátkem října hostit dvacítka českých a moravských měst. Tamní ikonické stavby či zajímavosti lokální architektury zájemcům představí současní tuzemští architekti. ČTK o tom za organizátory informovala Pavlína Svatoňová.
    Světový den architektury se každoročně koná první pondělí v říjnu. Letos datum oslav vychází na 3. října, část akcí se nicméně bude konat již předchozí den v neděli 2. října.
    Exkurzí, přednášek a komentovaných procházek po městech napříč Českou republikou se zhostí řada uznávaných architektů a teoretiků architektury, například Jaroslav Wertig, Pavel Nasadil, Roman Brychta, Petr Lešek či Ondřej Císler. Do projektu se zapojila česká metropole, Brno či Olomouc, ale například i pětitisícová Lobeč u Mšena. "Obyvatelé těchto míst budou mít příležitost znovuobjevit své město. A to díky architektům, kteří se zde třeba i narodili. Místní provedou po zajímavých a osobitých stavbách současné architektury a upozorní je na krajinné a urbanistické souvislosti či zvláštnosti," uvedla Svatoňová s tím, že hlavním organizátorem akce je občanské sdružení KRUH.
    Podle Marcely Steinbachové, hlavní iniciátorky akce, je cílem projektu představit široké veřejnosti mimořádné počiny na poli architektury z 20 a 21. století. "Zajímají nás výjimečné stavby a genius loci daného místa. Snažíme se ukázat výjimečné stavby industriálního či hospodářského charakteru, stejně jako poukázat na nezdařilé realizace a necitlivé městské zásahy," doplnila Steinbachová s tím, že procházky a exkurze jsou zcela zdarma.
    Pražané budou moci metropoli blíže poznat například v rámci prohlídky tří domů určených pro vzdělávání. Základní školu Bílá, Fakultu Architektury ČVUT a Národní technickou knihovnou přítomným okomentuje architekt Ondřej Císler. Pro sportovní nadšence je připravena exkurze na kolečkových bruslích za významnými prvorepublikovými a současnými vilami na Břevnově, další akce se pak věnují například pražské Letné, proměnám Vysočan či okolí Botiče.
    O několik set kilometrů dál se v Olomouci bude konat například výlet za dílem architekta Michala Sborwitze, místní se budou moci zúčastnit i prohlídky kontroverzní novostavby Přírodovědecké fakulty. "V Brně pak bude k dispozici cyklovýprava po nejvýznamnějších staveništích či netradiční architektonický běh," doplnila Svatoňová.
Zdroj: Hana Zimmermannová
Vložil: ČTK, 28.08.11 18:05
Návštěvnost: 5828 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.