Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Pasivní dřevostavba - spotřebu máme pod kontrolou
Pasivní dřevostavba - spotřebu máme pod kontrolou

Mladí manželé, bydlící v pasivní dřevostavbě, jsou velcí fandové energeticky úsporného bydlení. Ve svém novém domě bydlí od loňského srpna a v průběhu jeho realizace si nechali na různá místa nainstalovat sofistikovaný měřicí systém, který přesně sleduje nejen spotřebu energií, ale také teplotu, vlhkost a další parametry. „Pracuji ve firmě, která se kromě vzduchotechniky zabývá i výrobou vlastního systému měření a regulace, tak to by bylo, abych to neměl doma“, říká s úsměvem majitel. Svůj vysněný projekt svěřili do rukou firmě  KARON a důvěru dali stavebnímu systému NOVATOP.

A jaká byla energetická bilance letošní zimy? 
„Zkušenosti z letošní zimy jsou velmi dobré. Ze začátku to tak úplně dobře nevypadalo, prosinec byl velmi studený a zamračený“. Skutečná teplota se pohybovala okolo mínus 4,5 °C (přitom v nejchladnějším měsíci lednu je průměr mínus 2,2 °C!), takže byl tento měsíc opravdu zatěžkávací zkouškou. „Prosincová spotřeba činila 800 kWh, z čehož 300 kWh tvořil ohřev teplé vody a 500 kWh topení. Od konce února však začalo svítit sluníčko, takže jsme víceméně přestali topit. V březnu a dubnu jsme stoprocentně pokryli spotřebu TUV ze solárů“, pochvalují si manželé. Solární kolektory nahřívají 900 litrový integrovaný zásobník tepla na 95 °C. Díky izolaci vydrží zásobník dodávat teplo po celý týden, kdy je zamračeno. Teplovzdušné vytápění se obešlo bez sálavé složky – radiátorů – a vyhřívá dům na 22 °C.

Řízené větrání podle vlastních požadavků
V domě je instalována větrací (rekuperační) jednotka se silnějšími ventilátory, jejichž nižší otáčky zaručují také nižší hlučnost. Majitel si vzduchotechniku nareguloval podle vlastních požadavků, přičemž mohl volit ze dvou druhů otáček: středních a maximálních – na ty je sice vzduchotechnika projektovaná, ale v domě stačí používat otáčky střední. „Při 120 otáčkách je možné dům vytopit i v případě, že je venku mínus 15 °C, a ještě zbývá třetinová rezerva, takže může být topení přerušované“ říká. „Potíže při teplotě mínus 15 °C způsobilo pouze orosení oken, které zvýšilo vlhkost v domě. Ta se zde pohybuje okolo 55 %, což je v normálu. Dům teprve vysychá, takže se časem ukáže, čím byla vlhkost způsobena.“

Pasivní dřevostavba za 6 měsíců 
Stavebníci, kteří dříve bydleli v cihlové bytové stavbě, celé tři roky promýšleli stavbu dřevěného pasivního domu. Nakonec svůj projekt svěřili do rukou firmě  KARON a důvěru dali stavebnímu systému NOVATOP. Stavba probíhala od ledna 2010 zhruba do přelomu dubna/května a během šesti měsíců byla dřevostavba na klíč předána k užívání.

S technologií NOVATOP je montáž rychlá, přesná a jednoduchá, na stavbu přijela stavebnice připravená do všech detailů. Pro zdárný průběh realizace a zejména pak správné fungování pasivní dřevostavby je velmi důležitá přesnost a důsledné provedení všech konstrukčních detailů, s čímž jde ruku v ruce i celkový počet montážních spojů. Obojí má totiž zásadní vliv na vzduchotěsnost, která je velmi důležitým kritériem pro pasivní i energeticky úsporné stavby ze dřeva. „Panelům NOVATOP  vyráběným s přesností na dvě desetiny milimetru nelze v tomto ohledu nic vytknout. To ostatně potvrzuje i test vzduchotěsnosti (Blowerdoor test), který u tohoto domu dosahoval hodnoty 0,14 h-1, což je asi čtvrtina požadované normy a zařadil se tak na špičku v republice“, podělil se o své zkušenosti Stanislav Karásek, majitel firmy KARON, který staví pasivní domy už od roku 2003 a se systémem NOVATOP pracuje třetím rokem jako certifikovaný partner.

Během čtyř dnů se postavila celá hrubá stavba domu
První den stála nosná obvodová konstrukce z panelů NOVATOP , která byla následně doplněna dvěma vrstvami polystyrénu, další dva dny se montovaly střešní vazníky a čtvrtý den byla střecha pobita OSB deskami. Další vnější a vnitřní úpravy proběhly bez jakýchkoli komplikací. Stavebník mohl na stavbu pravidelně dojíždět a sám dokonce přiložil ruku k dílu, takže elektrika je v domě zabudována částečně svépomocí. „Díky zodpovědnému přístupu stavební firmy se podařilo zhotovit v krátkém čase rodinný dům, s jehož kvalitou a především pasivním standardem jsme maximálně spokojeni“, říkají jednohlasně majitelé. 

Energetická bilance v číslech
Z následujících grafů a především tabulky je patrné, že v domě se topilo od poloviny listopadu2010 a největší spotřeba energií byla zaznamenána v prosinci, kdy se ale venkovní teploty pohybovaly v průměru o více než 3,5 stupně pod teplotami, na něž bylo teplovzdušné vytápění projektováno. "Topná sezona" v pravém slova smyslu skončila prakticky již v březnu, kdy začaly naplno fungovat solární panely na střeše. Ty stačily v následujícím měsíci pokrýt už veškerou potřebu tepla v domě.

více na: http://www.novatop-system.cz/

Zdroj: AGROP NOVA a.s.
Vložil: Tisková zpráva, 30.05.11 13:00
Návštěvnost: 7415 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.