Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Remix
Remix

Rodinná firma Hesselschwerdt postavila poblíž Stuttgartu prodejnu nábytku a bytových doplňků. Netradiční stavba vyrostla na pozemku starého statku. Novostavba svou koncepcí vychází z historického kontextu místa a ve svém tvarosloví využívá jak soudobé, tak i renovované konstrukční a interierové prvky původních staveb. Stará budova tak žije dál v nové architektuře. Slouží jako ústředí firmy Hesselschwerdt a také jako obydlí majitelů.

Jméno firmy Hesselschwerdt ze Stuttgartu je spojeno s tradicí domácího nábytku a bytových doplňků. Dnes však firma prodává také klasický nábytek, nábytek soudobých návrhářů a také vybavení a doplňky pro interiéry a výstavnictví. V budoucnu by chtěla zajišťovat prostory pro oslavy a výstavy. Staré sídlo firmy velkorysým plánům nestačilo, a tak se rodina rozhodla pro změnu. Zvítězil pozemek na předměstí Stuttgartu, který je snadno dostupný jak automobilem, tak hromadnou dopravou. Stál na něm starý statek se stájemi a stodolou, ale ten nebylo možné pro záměr nových majitelů využít. Musel proto ustoupit velkorysé moderní stavbě, která však architektonickým pojetím dokonale splynula s okolní zástavbou. Objekt nápaditě spojuje moderní řešení se zachovalými prvky původní stavby. Návštěvníci tak mohou obdivovat staré trámoví, do jehož tváře se nenapodobitelným způsobem podepsal čas, starobylé dveře a kamenné zdivo.

Smysl pro detail
Výsledkem snahy nových majitelů je soubor tří budov - obytného domu, obchodu a věže. Celkové uspořádání objektů se odvíjí od polohy původních staveb. Všechny tři budovy se navzájem liší jak svou funkcí, tak tvarem. Obytný dům má jednoduchou fasádu opatřenou omítkou, zatímco obchod s nábytkem okamžitě přitáhne pozornost svými okny, která sahají od podlahy až po strop, a také stěnami z přírodního dřeva - sibiřského modřínu. Mezi okolními tradičně pojatými budovami působí jako poutač. Tyto dvě stavby jsou doplněny zděnou věží, která může být v případě potřeby využita jako další výstavní plocha. Všechny tři budovy propojují průchody, z nichž některé jsou v podzemí. Stará kůlna v zadní části pozemku je jakousi relikvií a připomínkou toho, jak byl objekt dříve využíván. Ve výstavních prostorách se renovované části ze starého statku přirozeně prolínají s novou architekturou a akcentují důraz, který klient klade na detail. Například do stěn jsou vsazeny zrestaurované dveře i ze statků v blízkém okolí. Do prodejních prostor klient navrhl velké pracovní stoly, které jsou, stejně jako skříně na materiál, zhotoveny z ořechového dřeva. Kombinace vícefasetových prvků prozrazuje rukopis zkušeného návrháře a zároveň inspiruje zákazníky.

Vysoký standard osvětlení a vybavení
Pro celkové pojetí budovy prodejny je určující komplexní systém, který zajišťuje dostatek umělého i denního světla. Velká okna sahající od podlahy až ke stropu nabízejí ničím nerušený pohled na vystavené předměty a umožňují dennímu světlu, aby proniklo hluboko do interiéru. Napomáhají prvnímu kontaktu se zákazníkem a odhalují funkci budovy. Kromě toho opticky zvětšují výstavní prostor. Stropní bodová světla jsou ve dne využita pouze omezeně, v noci však osvětlují výlohy a prodejní prostory.
Velká střešní okna VELUX propouštějí do nižších podlaží další denní světlo přes galerii. Umocňují tak výjimečný dojem z výstavních a pracovních prostor a zvyšují jejich atraktivnost pro zákazníky. Celkové osvětlení a vnitřní vybavení je řízeno snadno ovladatelným systémem BUS.

Projekt s minulostí a budoucností
Výsledek dokládá, že vynaložené úsilí se nakonec vyplatí. Po tříleté stavební fázi doprovázené nekonečným vyjednáváním s místními úřady, které přineslo mnoho změn v původním návrhu, vznikla výjimečná stavba, která stojí za návštěvu. Ucelený projekt firmy Hesselschwerdt nese výrazný rukopis svého majitele, ale zároveň zachovává spojení s historií.

Návrh:
Hahn und Hahn,
Robert-Leicht-Strasse 127,
70563 Stuttgart, tel. 0711-6204380,
info@hanharchitektur.de

Fotografie:
Stefan Schumacher
Geibelstraße 13
D-81679 Muenchen (Mnichov)
Tel. 0049/89/476904
schumacher.bruski@t-online.de

Projekt:
Obchod s nábytkem a bytovými doplňky a obytný dům

Město:
Plieningen ve Stuttgartu

Země:
Německo

Více informací naleznete na www.VELUX.cz
Zdroj: tiskové materiály VELUX
Vložil: Jan Kratochvíl, 14.06.05 13:45
Návštěvnost: 5221 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.